• تهران- نیاوران
 • 09057153670 و 021-22750367

پیکرتراشی

اغلب افراد برای اینکه اندامی ورزیده و زیبای خود را حفظ کنند باید خیلی عرق بریزند هر قدر هم که ورزش کنیم، ممکن است وراثت، بالا رفتن سن، کاهش شدید وزن، انداممان را به شدت تغییر دهد. در مورد زنان باید بارداری را هم به اینها اضافه کرد و  نتیجه اندامی می‌شود که بر اثر تجمع مفرط چربی، پوست شل یا آویزان و حتی عضلات جداشده بسیار ناخوشایند و نامتناسب شده است.

 واضح است که جراحی پلاستیک سینه ( پستان ) هم اندام زنان را تغییر می‌دهد و به آن فرم می‌دهد اما به دلیل ماهیت خاص سینه ( پستان )  زنان عمل های مربوط به سینه ( پستان )  در رده خاص خود جا می گیرد. تمامی اعمال جراحی پلاستیک دیگری که شکل ظاهر بدن را تغییر میدهند در رده پیکر تراشی و فرم دهی به بدن جای می‌گیرند.

پیکر تراشی , جراحی زیبایی , جراحی سینه

فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی ) چیست؟

 فرم دهی به بدن  ( پیکر تراشی )  یعنی جراحی پلاستیکی که شکل ظاهری بدن را اصلاح می‌کند یا تغییر می‌دهد. در این شیوه ها معمولا:

 • چربی اضافی را از بدن خارج می کنند
 • پوست اضافی و بافت‌های اضافی دیگر را برمی‌دارند
 • بخش های کوچک بدن را بزرگ میکنند

 عمل‌های فرم دهی  به بدن ( پیکر تراشی )  برای ایجاد تناسب اندام بیشتر طراحی شده‌اند.
در برخی از موارد شیوه‌های فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی ) در حد بهبود ظاهر بدن باقی نمی‌مانند. برای مثال، با کوچک کردن شکم می‌توان عارضه جدا شدن عضله شکم را که دیاستاز نامیده می‌شود اصلاح کرد. و هر چند اغلب ما می‌خواهیم لاغرتر و تراشیده تر به نظر بیاییم، هستند کسانی که می‌خواهند با گذاشتن پروتز هایی که حجم بخش های خاصی از اندامش را بیشتر میکند بدن خود را برجسته تر کنند.

 برجسته کردن بخش‌هایی از بدن در کشورهای اروپایی و آمریکایی لاتین رواج بیشتری دارد.

 

فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  با جراحی

با تکنیک های گوناگون جراحی برای نیل به یکی از اهداف زیر به بدن فرم میدهند:

 • خارج کردن چربی با مکش ( لیپوساکشن )
 • برداشتن پوست یا چربی به صورت مستقیم
 • تغییر وضعیت عضله
 • بزرگ کردن با استفاده از پروتز
 • بزرگ کردن با استفاده از بافت های بدن خود فرد

 با جراحی به بدن فرم داده میشود ( پیکر تراشی ) . هیچ روش غیر جراحی تایید شده این نیست که بتوان با آن به همان نتایجی رسید که با فرم دهی  به بدن یا پیکر تراشی به آن دست یافت. ورزش منظم عضلات را محکم و ورزیده می کند و بر حجم عضلات می افزاید، با رژیم یا ورزش می توان وزن خود را کم کرد. در نتیجه ورزش و کاهش وزن ممکن است شکل اندام شما تغییر کند اما هر قدر هم که ورزش کنید یا رژیم بگیرید، نمیتوانید پوست شل شده ای را که در نتیجه کاهش شدید وزن یا بالا رفتن سن ایجاد می شود درست کنید. همچنین، با رژیم یا ورزش نمی‌توان ذخایر چربی زیاد خانوادگی را که ناشی از وراثت است و در بخش هایی از بدن شما شکل می‌گیرد از بین برد.

انواع روش های فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  

در این وب سایت فقط روش های فرم دهی پیکر تراشی شناخته شده ای که در دوران رزیدنتی فلوشیپ و دوره های تکمیلی آموزش پزشکی آموخته می شود مورد بحث قرار می گیرد.

 • لیپوساکشن یا مکش چربی : برای خارج کردن چربی با استفاده از تکنیک تورمی یا با کمک اولتراسوند
 • درمان بافت اضافی سینه ( پستان ) مردان
 • کوچک کردن شکم برای بهبود شکل شکم و تغییر وضعیت عضلات شکم یا ترمیم آنها
 • کشیدن پوست بدن، برای کاهش پوست بافت ها و چربی اضافی بدن و بستن با بافت های باقیمانده
 • جراحی پلاستیک بازو برای تغییر شکل بازو های آویزان و شل
 • برجسته‌سازی که در آن با استفاده از پروتز یا چربی انحنا، خطوط و اندازه کفلها، ساق و ران ها را افزایش می یابد.
 • ترکیبی از روش های بالا برای اصلاح ظاهر بدن، به ویژه پس از کاهش شدید وزن

پیکر تراشی , لیفت سینه , لیفت باسن

آیا عمل فرم دهی به بدن  ( پیکر تراشی )   جای کاهش وزن و ورزش را می‌گیرد؟

 روش های فرم دهی به بدن  ( پیکر تراشی )   ممکن است اندازه اندام های بیرونی بدن را کاهش دهد، اما مقصود از آنها این نیست که جای کاهش وزن را بگیرد. تنها دلیل اینکه  با عمل فرم دهی به بدن ممکن است وزن تان کاهش بیابد این است که در برخی از روشهای فرم دهی بافت از بدن خارج می شود و در نتیجه مقداری از وزن کاهش می یابد.

 افراد چاق، ناسالم، یا آنها که عادت به تغذیه سالم و ورزش ندارد نباید راه‌حل را در عمل فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  جستجو کنند. برای اینکه عمل فرم دهی و پیکرتراشی به بدن بی خطر و موثر باشد، باید در وضعیت جسمانی خوبی باشید. اگر وزنتان ناپایدار است و اهل این نیست که به طور پیوسته  وزن خود را ثابت و بدن خود را در حالت ورزیده نگه دارید، تغییر شکل بدنت با جراحی هیچ فایده‌ای ندارد. علاوه بر این اگر چاق هستید یا ناسالم، ممکن است دوران بهبودی پس از عملتان به درازا بکشد و در نتیجه عملتان هم رضایت‌بخش نباشد.

و اگر عادات بدتان ادامه یابد هر نفعی هم که از جراحی فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  ببرید دیری به طول نخواهد انجامید. از طرف دیگر حفظ روش زندگی سالم و فعال به پیشرفت‌های دراز مدت منجر می‌شود که فقط بالا رفتن سن و تغییرات در وزن شما از جمله بارداری  میتواند در آن اثر بگذارد.

 

جراحی پیکرتراشی یا لیپوساکشن خود را به چه کسی بسپاریم؟

 

لازم است بدانید هیچ راه قانونی برای کنترل کسانی که عمل لیپوساکشن (مکش چربی) را انجام میدهند وجود ندارد. علاوه بر این، تجهیزات مکش چربی مورد تایید اداره غذا و داروی آمریکا ممکن است به هر پزشک دارای پروانه کار فروخته شود، حتی اگر آن پزشک هیچگونه آموزشی در زمینه مکش چربی ندیده باشد یا هیچ مدرک جراحی نداشته باشد.

بنابراین شما برای حصول نتایج خوب از پیکرتراشی و لیپوساکشن مشاوره با جراح پلاستیک دارای مجوز انجمن جراحی پلاستیک است که دوره تکمیلی عمل مکش چربی را گذرانده باشد. هر کسی که انتخاب میکنید، باید آموزش معتبر در عمل مکش چربی را چه در دوره رزیدنسی یا در تحصیلات تکمیلی دیده باشد. هیچ متخصص دیگری تخصص مناسب برای انجام عمل مکش چربی به منظور پیکر تراشی و فرم دهی به بدن برخوردار نیست. جراحان پلاستیک دارای دانشنامه برد تخصصی که آموزش های لازم را در زمینه عمل مکش چربی دیده باشند برای انجام این عمل روی صورت و گردن هم مناسب هستند.