• تهران- نیاوران
  • 09057153670 و 021-22750367

جراحی بینی

 بینی شما عضو مهمی است که امکان بو کردن، چشیدن، نفس کشیدن درست را به شما می دهد.  همچنین تعیین کننده‌ترین جزء چهره انسان هم هست.

رینوپلاستی جراحی پلاستیک بینی برای اصلاح ظاهر و در اغلب موارد کارکرد بینی است. رینو واژه یونانی به معنی بینی است پلاستی هم یعنی شکل دادن. با رینوپلاستی بینی تغییر شکل می یابد تا ظاهر و یا تنفس فرد بهتر شود.

بهتر کردن ظاهر با جراحی بینی

 جراحی بینی، رایج ترین عمل جراحی است که به منظور ایجاد هارمونی در صورت روی ساختمان صورت انجام می‌شود. با رینوپلاستی زیبایی یکی از نتایج زیر یا تمامی آنها حاصل می شود:

  • اصلاح پل بینی - اصلاح قوز یا فرورفتگی، تغییر پل پهن یا باریک
  • اصلاح نوک بینی - کوچک کردن نوک برجسته / دکمه ای، تغییر زاویه  نوک و یا بلند کردن نوک های کوتاه
  • تغییر شکل سوراخ های بینی، شامل کوچک کردن سوراخ های گشاد
  • اصلاح چندین ویژگی بینی شامل اندازه، زاویه، و انحنای بینی در ارتباط وتناسب با سایر اجزای صورت

جراحی بینی ، جراحی زیبایی بینی

 رفع مشکل تنفسی در جراحی بینی

یکی از شایع‌ترین دلایل مشکلات تنفسی که به ساختار بینی مربوط می‌شود انحراف تیغه میانی بینی است. این تیغه تکیه گاه اصلی دو طرف بینی است. تیغه ای انحراف دارد که قوز داشته باشد، در رفته باشد، و یا جابجا شده باشد. این مسئله ممکن است مانع عبور هوا از یک یا دو مجرای بینی شود رفع این مشکل مستلزم برداشتن بخشی از تیغه و جابجا کردن آن است. اگر ساختار تیغه دچار نقص جدی باشد، شاید پیوند زدن غضروف یا استخوان از نقاط دیگر بدن ضرورت پیدا کند.

جراحی بینی

استخوان یا غضروفی که از پشت گوش یا  دنده گرفته می شود گاه برای بازسازی تیغه و رفع نقص های جدی دیگر بینی به کار می‌رود. گاه ممکن است در عمل بازسازی بینی از پیوند و زبانه بافت نرم استفاده شود، که این بستگی به علت و میزان نقص دارد. در موارد بسیار، ممکن است ترمیم نقص های جدی به چندین عمل نیاز داشته باشد. 

 

 کاندیداهای مناسب برای جراحی بینی

 

 کاندیداهای عمل جراحی زیبایی بینی افراد سالمی هستند که رشد صورت آنها به پایان رسیده است.( به طور کلی افراد شانزده سال به بالا)

جراحی ترمیمی بینی را می‌توان به توصیه پزشک در هر سنی انجام داد. دامنه سنی آن بسیار وسیع است: ممکن است نوزادان به دلیل شکاف لب یا کام به عمل ترمیمی نیاز پیدا کنند، و بیماران کهنسال هم ممکن است به دنبال برداشتن تومور ناچار تحت عمل ترمیمی قرار بگیرند.

بیان هدفتان  از جراحی بینی ممکن است بسیار ساده و گاه هم کاملاً دشوار باشد. برقراری ارتباط کلامی با جراحی پلاستیک تان کلید دستیابی به نتایج مطلوب است. اما حواس تان باشد که پیش بینی دقیق نتایج جراحی بینی دشوار است. استخوان، غضروف، و بافت نرم در محلی بسیار کوچک محصور شده اند و نحوه التیام بافت ها هم بعد از جراحی بینی با هم تفاوت دارد. در برخی از موارد، شاید لازم باشد برای برآورده شدن انتظارات تان بیش از یک عمل انجام دهید.

آیا هزینه عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

 وقتی جراحی بینی برای بهبود کارکرد تنفسی آن باشد، گرفتن تاییدیه پیش از عمل از بیمه گر در مورد پوشش‌ هزینه ها لازم است. جراحی ترمیم بینی نیز ممکن است به منظور بازگرداندن ظاهری طبیعی تر به بینی ناقص شده بر اثر بیماری، تروما، یا نقص مادرزادی انجام ‌شود. مطب جراح به شما کمک می‌کند اسناد لازم را برای ارائه به بیمه گر و دریافت تاییدیه پیش از جراحی تهیه کنید. هر جراحی ترمیمی بینی مستلزم معاینه دقیق، اسناد مربوطه، و روند جراحی مشخصی است تا بتوان از پوشش بیمه استفاده کرد.

 وقتی رینوپلاستی صرفا برای بهتر کردن ظاهر انجام شود یک عمل زیبایی است و هیچ پوشش بیمه‌ای به آن تعلق نمی گیرد. در مواردی رینوپلاستی برای بهتر کردن ظاهر همزمان با جراحی بینی برای رفع مشکل تنفسی انجام شود، ممکن است بیمه آن بخشی از هزینه جراحی، بیهوشی و سایر هزینه‌هایی را که مشخصاً برای بخش ترمیمی جراحی صرف شده است را تحت پوشش قرار دهد. در این موارد هم باید تأییدیه را قبل از عمل از بیمه گر گرفت.

 

نحوه عمل جراحی بینی

 جراحی بینی را معمولا به صورت سرپایی در مطب، مرکز جراحی، یا اتاق عمل بیمارستان انجام می‌دهند. معمولا این عمل با بی حسی موضعی همراه با داروهای خواب آور وریدی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

 عمل جراحی بینی را معمولا به یکی از دو روش زیر انجام می دهند:

  • جراحی بینی به روش بسته که با دید مستقیم محدود تر و دسترسی محدودتر به ساختمان بینی برش های جراحی را در داخل بینی میزنند.
  • جراحی بینی به روش عمل باز که در آن قاعده بینی برش داده می شود تا بافت نرم را بلند کنند و جراح بتواند به طور مستقل ساختمان زیر آن را ببیند.

 ممکن است برای کوچک یا بزرگ کردن بخش های گوناگون بینی، غضروف و استخوان را ببرند، بردارند، جابجا کنند، یا پیوند بزنند.

ممکن است بافت نرم را هم کم یا زیاد کنند یا تغییر شکل دهند. برای برداشتن قوز بینی شما، ممکن است در حین جراحی بینی شما را بشکنند. عبارت درست ترش استئوتومی است و یا شکستن استخوان بینی در محل تعیین شده. تمامی تغییراتی که در ساختمان بینی شما داده می شود به عنوان بخشی از سیر جراحی دقیقاً برنامه‌ریزی شده است.

جراحی بینی- جراحی زیبایی

 

آنچه پس از جراحی بینی برایتان بیش می آید

 پس از جراحی بینی، ممکن است بینی را پانسمان کنند تا ساختمان بینی در جریان التیام سر جای خود بماند. یا ممکن است در بینی شما درن بگذارند تا مایعات را خارج کند و مجبور باشید آنها را فرو دهید. وقتی استخوان‌ها را در حین عمل می شکنند ممکن است بینی را گچ بگیرند تا در روند التیام محکم سرجایش بماند. صورت کبود و متورم می شود، به خصوص در ناحیه زیر چشم ها. ممکن است علاوه بر اینکه، در سطح بالایی دندان‌ها نیز احساس درد و ناراحتی کنید. در چند روز اول بهتر است غذایتان آبکی باشد.

 باید در روزهای پس از جراحی بینی انتظار درد داشته باشید. کمپرس های سرد و دارو به کنترل و کم کردن ورم و درد و ناراحتی تان کمک می کند.

 

وظایف شما پس از عمل جراحی بینی 


مهم است که پس از عمل جراحی بینی سرتان را بالا نگه دارید تا ورم و کبودی کمتر شود و مایعات بینی را فرو ندهید. در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی بینی موادی از بینی شما خارج خواهد شد. ممکن است غلیظ و خون آلود باشد، و شاید هم لازم باشد که پوشش پشت لب تان را زود به زود عوض کنید تا احساس تمیزی و راحتی کنید.
احتمال دارد روز اول پس از جراحی بینی را در تخت خواب یا روی کاناپه بمانید، اما زیر سرتان باید در تمام مدت بلند باشد و باید فرد بزرگسال و مسئولی در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی بینی تمام مدت در کنارتان باشد. همچنین لازم است کمی راه بروید، در حالی که یک بزرگسال مسئول هم کنارتان هست. خم نشوید و چیز سنگین بلند نکنید. معمولا درن ها را ظرف یک تا دو روز پس از جراحی بینی خارج می‌کنند. ظرف یک هفته، پانسمان و گچ را هم احتمالا بر می‌دارند، و کم کم ورم و کبودی کاهش می‌یابد. وقتی احساس آمادگی کردید می توانید فعالیت های روزانه را از سر بگیرید، اما تا زمانی که جراحتان اجازه نداده فعالیت بدنی شدید نکنید. هیچ فعالیتی که در آن خطر آسیب دیدن بینی تان هست انجام ندهید - بینی ممکن است به سادگی دوباره بشکند. ظرف شش هفته، بیشتر ورم و کبودی ها دیگر قابل روئیت نخواهد بود، مگر در نوک بینی. باید دستکم یک سال اول پس از جراحی بینی کرم ضد آفتاب بزنید. ساختمان بینی شما و بافت های نرم روی آن دست کم یک سال وقت می‌خواهند تا در شکل نهایی خود تثبیت شوند.


چقدر از هدف های شما از جراحی بینی قابل دستیابی است؟

 نتیجه نهایی جراحی بینی ممکن است یک سال بعد به طور کامل معلوم شود. اما حتی نتایج اولیه هم ممکن است مایه رضایت خاطر زیاد افراد شود که به دنبال ایجاد هارمونی در صورت خود یا اصلاح بینی برجسته یا نا متناسب با باقی اجزای صورت خود بودند.

نتایج جراحی پلاستیک بینی دائمی است، هر چند با بالا رفتن سن برخی از افراد، ممکن است ظاهر بینی آنها تغییر کند، از جمله تغییرات در غضروف و پایین افتادن نوک بینی.

در نظر داشته باشید که، این بینی شما است، انتظار نداشته باشید که عکس بینی ای را که خوشتان می آید برای جراح پلاستیک بیاورید و با جراحی بینی یکی مثل همین برایتان درست کند. ترتیب تمامی اجزای صورت با هم - و نه بینی به تنهایی - است که چهره شما را می‌سازند. حتی اگر بیمه شما را عینا شبیه بینی عکس هم بکند باز شما شکل صاحب ان عکس نخواهید شد.

 اغلب وقت ها ساختمان بینی و بافت های نرم آن به گونه ای است که اجازه نمی‌دهد بینی شما را به شکلی که ممکن است دوست داشته باشید در آورند خلاصه این که نمی‌شود این بینی را برایتان آفرید پس باید صراحتا با جراح پلاستیک تان صحبت کنید و بفهمید که چه نتایجی را می‌توان به دست آورد و کدام ها هم قابل حصول نیستند.

 

عمل های تکمیلی به همراه جراحی بینی

 برای ایجاد هارمونی در صورت، جراحی زیبایی بینی ممکن است همراه با سایر عمل‌های جراحی روی ساختمان صورت، عمدتا گذاشتن پروتز، در صورت انجام شود. همچنین می‌توان این عمل را با عمل های جوانسازی صورت برای رفع نشانه های پیری انجام داد.