• تهران- نیاوران
  • 09057153670 و 021-22750367

جراحی زیبایی گوش

گوش های بیرون زده یا بد شکل را چگونه می توان درست کرد؟

 زمانی بود که جراحی گوش برای اصلاح گوش های بیرون زده اتوپلاستی را چسباندن گوش به سر می نامیدند. امروزه تصور بر این نیست که گوش چسبیده نتیجه مطلوبی برای جراحی گوش یا اتوپلاستی باشد. با جراحی گوش می‌توان ظاهر گوشه های بیرون زده را زیباتر کرد تا فرم طبیعی تر و ظاهری خوش آیندتر پیدا کند.

 هرچند معمولاً عمل جراحی گوش روی کودکان انجام می‌دهند، خیلی از بزرگسالان هم به این عمل متوسل می‌شوند تا ظاهری را که از زمان کودکی آزادشان می‌داده بهبود بخشند. بسیاری از این بزرگسالان در بیشتر دوران عمرشان ناچار بودند مدل مویی انتخاب کنند که گوش هایشان را بپوشانند.

 زاویه ای جدید برای گوش ها توسط جراحی گوش

 گوش هایی را که بیرون می زنند معمولاً  گوش فیلی می نامند. اما در واقع در اغلب موارد اندازه این گوش ها خیلی هم بزرگ نیست. بیشتر وقتها این گوش‌ها به دلیل گودی  بیش از حد غضروف و یا نبود لاله طبیعی ( چین خوردگی غضروف داخلی بخش فوقانی گوش) از دوطرف بیرون می‌زند. گوش بیرون زده ممکن است کودک را آماج شوخی و تمسخر همسالانش قرار دهد. این مسئله ممکن است از سنین بسیار پایین و سرنوشت‌ساز، در زمانی که اعتماد به نفس کودک در رشد اجتماعی و سلامت عاطفی او بسیار مهم است، و عزت نفس او را بسیار خدشه دار کند.

 در گذشته طی جراحی گوش،  گوش بیرون زده را غالباً با برداشتن تکه ای از غضروف از پشت گوش و نزدیکتر کردن گوش به سر با بخیه زدن برش انجام می دادند. این تکنیک سبب میشد ظاهر گوش بسیار غیرطبیعی شود، زیرا چین های طبیعی گوش را بدشکل و  تیز می کرد. امروز هم همین تکنیک ها به کار می روند اما محل برش ها در جراحی گوش به گونه ای انتخاب می‌شود که انحناهای طبیعی گوش را نگه دارد، یا این انحناها را ایجاد کند. ضمن اینکه زاویه گوش را نسبت به سر اصلاح می‌کند ممکن است در واقع گوش را ضعیف کند و روی خود را برگرداند تا نتیجه کار طبیعی به نظر برسد. گاه در مواردی که غضروف بخش گود داخل گوش (که به آن صدف گوش می گویند ) بیش از حد گود باشد ممکن است بخشی از آن را بردارند . سایر بدشکلی  های گوش که نادرترند و می توان آنها را با جراحی پلاستیک ترمیمی اصلاح کرد عبارتند از:

  • گوش آویزان، پیاله ای، یا جمع شده که بیرون زده است، گوشی که اندازه و محیط اش در مجموع احتمالا کوچک باشد و ممکن است لاله داشته باشد یا لبه های چین های آن تخت باشد. در برخی از موارد گوش ممکن است در جای پایین تر از محل طبیعی گوش قرارگیری گوش در سر قرار داشته باشد این مورد ممکن است در یک یا هر دو گوش یک طرفه دو طرف پیش بیاید و ممکن است در شنوایی هم تاثیر بگذارد یا نگذارد.
  • گوش اشتال به گوشی می گویند که بدشکل است و ممکن است ظاهری مثل شخصیتی فرازمینی با گوش های نوک تیز به فرد بدهد این عارضه معمولا اختلالی در شنوایی به وجود نمی‌آورد.
  • گوش مخفی به گوشی می گویند که انگار در جمجمه مخفی شده در حالی که در واقع بخشی از گوش روی خود تا خورده و زیر پوست سر پنهان مانده است .
  • میکروتیا بدشکلی جدی گوش است که در آن گوش به طور کامل شکل نگرفته است ممکن است بر آمدگی یا چین ها و ساختمان طبیعی گوش را اصلا نداشته باشد یا کم داشته باشد ممکن است که شنوایی مختل شود یا به طور کامل از دست برود، چون ممکن است گوش فاقد مجرای شنوایی بیرونی باشد. بازسازی گوش رشد نیافته مستلزم چندین مرحله جراحی برای ایجاد گوش بیرونی طبیعی تر است.

 

 عمل‌های ترمیمی جراحی گوش در هر یک از موارد بالا مستلزم آن است که برای هر فرد به طور مشخص روشی را انتخاب کرده و در برخی از موارد یک تیم باید عمل جراحی گوش را انجام دهند: جراح پلاستیک، متخصص کودکان، آسیب شناس گفتار، متخصص شنوایی و یک مددکار اجتماعی .

ممکن است عمل ترمیمی جراحی گوش در چند مرحله انجام شود. بنابراین، اول باید جراح پلاستیک یا جراحی پلاستیک صورت دارای دانشنامه بورد تخصصی و با تجربه در جراحی گوش مشاوره کنید. جراح باید سیر جراحی گوشرا معین و درمان لازم را توصیه کند، و تیم متخصصان را به شما توصیه کند یا خود این تیم را تشکیل دهد.

 

نحوه عمل جراحی گوش

در مورد کودکان ، جراحی گوش معمولاً با بیهوشی عمومی انجام میشود، در بزرگ سالان ممکن است از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی همراه با داروهای خواب آور خوراکی یا وریدی استفاده شود. جراحی در مطب مرکز جراحی مجهز یا  در اتاق عمل بیمارستان انجام می‌شود.

جراحی گوش برای اصلاح گوش های بیرون زده، یا با بدون برداشتن غزروف مستلزم زدن بخیه برای ایجاد شکل جدید گوش و نگه داشتن آن سر جای خود در حین التیام است. جراحی گوش ممکن است روی هر دو گوش انجام شود حتی اگر فقط به نظر می‌رسد که یک گوش بیرون زده است. به این ترتیب نتیجه کاملاً یکدست می شود به دست می‌آید این نوع جراحی گوش را می‌توان به صورت سرپایی انجام داد.

عمل ترمیمی جراحی گوش ممکن است مستلزم پیوند زدن غزروف برداشته از نواحی دیگر بدن مثل دنده یا یک تکه استخوان از قاعده جمجمه یا ران باشد. در برخی از موارد، مواد مصنوعی ممکن است به جای پیوندهای گرفته از بدن خود بیمار به کار برود.

فقدان کامل گوش بیرونی به دلیل نقص مادرزادی از دست دادن گوش به دنبال بیماری یا بریده شدن گوش با برنامه ریزی یا بر اثر تصادف را می توان با پروتز گوش اصلاح کرد. پروتز هایی که این روزها با جراحی گذاشته می‌شوند ظاهری بسیار طبیعی دارد و اگر لمس هم بشوند شبیه گوش طبیعی خواهند بود. طول مدت ترمیم به تعداد عمل های لازم برای نیل به نتیجه نهایی را می توانید بسته به هر مورد تایید کرد. احتمالا از جراح تان بخواهید هر مرحله از برنامه جراحی خود روی شما یا فرزندتان را مشخصا توضیح دهد. در اغلب موارد می‌توان عمل ها را به صورت سرپایی انجام داد.