• تهران- نیاوران
 • 09057153670 و 021-22750367

جراحی زیبایی لیفت صورت ( کشیدن صورت) و لیفت گردن

 

 

در این مقاله تمامی اطلاعات لازم در مورد لیفت صورت بررسی میشود . زمان تقریبی برای خواندن این مقاله 5 دقیقه میباشد.

با لیفت صورت چگونه میتوان صورت و گردن پیر شده را اصلاح کرد؟

لیفت صورت یا کشیدن صورت ( ریتیدکتومی ) عمل  جراحی پلاستیک برای جوانسازی ناحیه میانی صورت، بخش پایینی صورت، شامل فک ها و گردن است. با لیفت صورت پوست صورت و گردن را می کشند و صاف می کنند. در روش پوست و نیام سطحی (SMAS) علاوه بر لیفت صورت عضلات صورت را هم همراه با پوست می کشند تا محل آنها را تغییر می دهند. عمل لیفت صورت (کشیدن صورت) همراه با SMAS در دهه ۱۹۷۰ میلادی در اروپا ابداع شد و به سرعت در ایالات متحده محبوبیت پیدا کرد. لیفت صورت   و SMAS با همه عواملی را که در پیر جلوه کردن دخیلند اصلاح می‌کنند. لیفت صورت به دلایل زیر اجتناب ناپذیر میشود:

 • شل شدن عضلات صورت و گردن
 • کم شدن میزان چربی صورت و پایین افتادن چربی های صورت
 • پوسته شل و آویزان صورت و گردن

با عمل   کشیدن صورت به طور مشخص بخش‌های زیر صاف می شوند و ظاهر بهتری می یابند:

 • فک شل و آویزان که سبب می‌شود خط فک محو شود یا مرز مشخصی با گردن نداشته باشد
 • آویزان شدن پوست گردن که ممکن است به صورت غبغب در آید
 • نوارها یا رشته های عمودی که در گردن ایجاد می شوند (نوارهای عضله پوستی گردن)
 • چین کناره های بینی تا گوشه های لب
 • خط های کناره لب ها تا چانه

 

 هرچند  با لیفت صورت چین های کناره های بینی تا گوشه های لب و خط های کنار لب تا چانه صافتر می‌شوند، به طور کامل از میان نمی روند. در برخی از موارد، برای بهتر کردن ظاهر گردن شاید لازم باشد عمل لیفت گردن (پلاتیسماپلاستی) انجام شود که در آن رشته های عضلانی عمودی زیر چانه به هم می بندند.

 عمل جراحی  کشیدن صورت  چهره ای نرم تر صاف تر و جوان تر به شما می دهد. پس از انجام عمل لیفت صورت به نظر می‌آید سرحال تر و شاداب تر و سرزنده ترید و دیگر مدام خسته و درب و داغان به نظر نخواهد آمد. شبیه جوانی های خودتان هم خواهید شد. متخصصان صاحب صلاحیت برای عمل جراحی کشیدن صورت جراحان پلاستیک و جراحان پلاستیک صورت دارای دانشنامه بورد تخصصی هستند.

 آیا هزینه عمل لیفت صورت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد ؟

عمل لیفت صورت  صورت عمل زیبایی است و بیمه هزینه آن را تقبل نمی کند. شاید استثناهایی وجود داشته باشد که به علت عارضه هایی چون فلج بل یا حمله صورت فلج شده و عدم تقارنی شدید در صورت ایجاد شده باشد. در هر حال، حتی در این شرایط هم به ندرت بیمه هزینه لیفت صورترا تقبل می‌کند و حتماً باید قبل از عمل تاییدیه بیمه گر را بگیرید.

 

 کاندیداهای مناسب عمل لیفت صورت

 کاندیداهای مناسب برای کشیدن صورت صورت مردان و زنانی در سنین متفاوت هستند که در مجموع از سلامتی خوبی برخوردارند و می‌خواهند به چهره خود ظاهری جوانتر بدهند و سرزندگی ای که در دل حس می‌کند در چهره‌شان منعکس شود. علاوه بر این، کاندیدای مناسب لیفت صورت افرادی هستند بدون بیماری های مزمن که ممکن است در التیام زخم‌ها اختلال ایجاد کند یا جانشان را به خطر بیندازد.

 

 نحوه عمل لیفت صورت

عمل  کشیدن صورت  با برش ممتد در دو طرف صورت آغاز می‌شود. برش ها از گیجگاه، درست پشت خط پشت خط رویش مو یا روی آن شروع می‌شوند و به طرف پایین تا انحنای طبیعی گوش ادامه می‌یابد نرمه گوش را دور می زند و به طرف پشت گوشت به بالا و پشت خط رویش مو ادامه می‌یابد. نحوه عمل لیفت صورت  بسته به نواحی خاصی از صورت شما که باید عمل شود و نیز ترجیح جراح پلاستیک شما متفاوت خواهد بود. جراح از طریق این برش ها ممکن است:

 1. پوست را به صورت یک زبانه بلند کند.
 2. بافت نرم پوست را در جراحی به روش SMAS ( در لایه های عمیق و یا حتی عمیق تر تا روی استخوان) جابجا و آن را سفت یا آزاد کند.
 3. بافت نواحی خاصی از صورت را بردارد یا پیوند بزند.
 4. رشته های عمودی عضلات پوستی گردن را ترمیم کند.
 5. دوباره پوست را بصورت بکشد و پوست اضافی را بردارد.

در نتیجه ترکیب این اجزای در عمل لیفت صورت ، بافت‌های نرم داخلی صورت و گردن بار دیگر در وضعیت جوانی خود قرار می گیرند و پوست دوباره روی آنها کشیده و پوست اضافی برداشته می شود روی خط رویش مو نیز باید کار کرد تا به صورت طبیعی خود باز گردد. برش ها بسته به میزان پوستی که برداشته می شود، جهت کشیدن پوست و ترجیح جراح تان متفاوت خواهند بود. برش های دیگر هم ممکن است به دور پا گوشی‌ها و در خط رویش مو و در پشت گوش زده شود تا مو به گوشت نزدیکتر شود.

 سپس برش ها را بخیه میزنند و احتمالاً در پوست سر هم از بست استفاده خواهد شد. ممکن است از درن و چسب داخلی هم استفاده شود. ممکن است لازم شود که برش دیگر هم درست زیر چانه زده شود تا بتوان مشکلات گردن را بهتر برطرف کرد و ذخایر چربی اضافی در گردن را خارج کرد ممکن است از روشهای مکش چربی هم برای کاهش میزان چربی در گردن ، فک و برخی از نواحی صورت استفاده کرد.

برای ایجاد هارمونی در صورت میتوان عمل لیفت صورت با درمان در سطح عمیق‌تر  را با جراحی ابرو و پلک همراه کرد. ممکن است توصیه می‌شود که همراه با لیفت صورت  پروتز هایی برای تغییر ساختمان صورت نیز گذاشته شود. بسته به وضعیت صورت و گردنتان در زمان مشاوره، غالباً روش های ترکیبی توصیه می شوند تا اجزای گوناگون صورت تان باهم توازن پیدا کنند. اگر می خواهید بعد از عمل ظاهری طبیعی تر داشته باشید، هارمونی صورت بسیار مهم است جراح پلاستیک شما، همان‌طور که به هدف های تان از این جراحی گوش می کند، قاعدتاً در آن سیر درمانی که توصیه می کند هارمونی صورت شما را نیز در نظر خواهد گرفت.

 آنچه بعد از جراحی لیفت صورت در انتظارتان است

 عمل لیفت صورت معمولاً تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی همراه با داروهای خواب آور در مطب، مرکز جراحی، یا بیمارستان انجام می گیرد. بسته به وضعیت پزشکی شما و طول مدت جراحی، ممکن است به صورت سرپایی نیز انجام شود. ممکن است به شما توصیه شود که شب را در بیمارستان یا محل خاص ریکاوری بگذرانید.

 وقتی که جراحی  کشیدن صورت  تمام شد سرتان به احتمال زیاد بانداژ خواهد شد. برخی از جراحان ممکن است از باندهای کشی یا پوشش های فشاری خاص استفاده کنند. در صورت خود احساس ناراحتی و درد خواهید کرد و صورت تان کمی هم بی حس خواهد بود. ممکن است تا چند روز لوله کوچک و قابل انعطافی در برش های تان بماند تا هر مایع اضافی را که زیر پوست جمع می‌شود تخلیه کند. همه این شرایط را باید انتظار داشته باشید و درد و ناراحتی خود را می توانید با داروهای خوراکی و کمپرس های سرد که نرم و قابل انعطاف باشند تسکین دهید.

 اگر عمل شما به صورت سرپایی انجام شده باشد، باید عضوی از خانواده یا دوست یا پرستار بزرگسال و مسئولی شما را همراهی کند و تا ۲۴ ساعت بعد از عمل لیفت صورت  کنارتان بماند ممکن است باز کردن دهان، صحبت کردن و خوردن برایتان راحت نباشد. شاید تا چند روز اول رژیمی از غذاهای آبکی مناسب باشد. به شما گفته خواهد شد که سرتان را به هیچ وجه هم نکنید یا پایین نیاورید. وقت استراحت و خوابیدن باید زیر سرتان بلند باشد. برای کاهش تورم یا خونریزی و سهولت تخلیه مایعات اضافی حتماً باید این را رعایت کنید. به محض اینکه پس از عمل لیفت صورت  احساس آمادگی کردید می توانید فعالیت سبک روزانه را از سر بگیرید، اما احتمالاً چند روز اول به فعالیت های ساده و آرامی مثل خواندن یا تماشای تلویزیون خواهد گذشت.

 ظرف یک تا دو هفته وضعیت شما به سرعت رو به بهبودی خواهد گشت بخیه های تان را می کشند و می توانید فعالیت های بیشتری داشته باشید قاعدتاً در این زمان می توانید کبودی ها را با لوازم آرایش بپوشانید به شرط اینکه جراح شما این اجازه را به شما بدهد معمولاً ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا حاضر باشید بیرون بروید.

ممکن است ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا بخش اعظم ورم و کبودی ها از بین برود و پوستتان رنگ طبیعی تری به خود بگیرد. در این دوره شاید بد نباشد مدل مویی انتخاب کنید که جلوی بخش‌های جلو گوش هایتان را بدون فشار بپوشاند تا جوشگاه های تان به تدریج بهتر شوند. جای جوش خوردن برش‌ها دائمی است، اما اگر در محل درستی قرار داشته باشد بعد از چندین ماه به ندرت قابل رویت خواهد بود.

 محافظت در برابر تابش نور خورشید نه فقط در مراحل اولیه التیام که تا آخر عمر ضرورت دارد. قرار گرفتن در برابر پرتوهای فرابنفش یکی از عوامل اصلی فروپاشی بافت های ارتجاعی و پیر شدن صورت است صورت تان به صورت طبیعی پیر خواهد شد اما این فرآیند را از چند سال قبل از سن واقعی تان ادامه خواهید داد.

 

عوارض لیفت صورت را بدانید

 جراحی برای کشیدن پوست صورت روشی است  بی خطر با نتایج خوب، به شرط اینکه جراحانی با تحصیلات و مهارت های مناسب این عمل را انجام دهند. خطرهای احتمالی لیفت صورت عبارتند از خونریزی زیر پوست، عدم تقارن ، ریختن‌موی محل برش ها ، ضخیم شدن جوشگاه ها.

 ممکن است تا چندین ماه گونه هایتان بی حس باشد این مسئله مهمی نیست. ممکن است آسیب هایی به عصب ها برسد گرچه به ندرت چنین چیزی پیش می‌آید، و در نتیجه بخشی از صورتتان برای چندین ماه و حتی برای همیشه ضعیف شوند.خطرهای همراه با بیهوشی را هم باید به یاد داشت.

 مسئولیت های شما طی لیفت صورت

 استعمال دخانیات ممکن است تاثیر منفی زیادی در التیام زخم ها و احتمال حصول نتایج خوب پس از  لیفت صورت  داشته باشد. مصرف کنندگان دخانیات باید چندین هفته پیش از جراحی لیفت صورت و در سراسر دوره نقاهت از مصرف دخانیات پرهیز کنند. علاوه بر این، عمل به توصیه های جراحتان در بالا بردن احتمال رسیدن به نتایج خوب بسیار اهمیت دارد.

بالا رفتن روحیه شما  پس از لیفت صورت

نتیجه جراحی های لیفت صورت امروزه بازگرداندن خود جوان تر شده شما به صورت طبیعی است. لیفت صورت صورت ممکن است روحیه و اعتماد به نفس شما را هم بالا بکشد. برای بسیاری از مردان و زنان این که همان قدر جوان و سرزنده به نظر برسد که در درون احساس می‌کند بسیار ارضا کننده است.

 برخی از جراحان پلاستیک بوتاکس درمانی را پیش از عمل جراحی توصیه می‌کنند تا نوارهای عضله جلدی گردن از کار بیفتند و در نتیجه نتایج جراحی را تقویت کنند.

 

لیفت صورت بصورت محدود چیست؟

 

 نخستین نوآوری در شیوه های جوانسازی با جراحی که واقعاً عمل لیفت صورت تغییر داد روش SMAS بود . در طی چند دهه بعدی این روش به تکنیک استانداردی در عمل کشیدن پوست صورت تبدیل شده است. نوآوری بعدی در عمل لیفت صورت در اوایل دهه ۱۹۹۰ وارد این حوزه شد و به همین تازگی ها رواج بیشتری یافته است. پیشگامان جراحی پلاستیک گزینه های غیر تهاجمی تری برای لیفت صورت ( کشیدن صورت )  ابداع کردند به ویژه برای عمل روی صورت فردی که نشانه‌های پیری در بخش‌های کوچکی از آن و نه در تمام صورت پدیدار شده است.

 در حال حاضر این انواع غیر تهاجمی تر و محدودتر کشیدن پوست صورت تکنیک ها و نام های متعددی دارند.بهتر است تمامی این روش‌ها را عمل کشیدن پوست صورت با برش‌های محدود بنامیم.

 این روش ها نمی توانند جای عمل لیفت صورت  تمام صورت را بگیرد. هرچند به نظر می رسد به اندازه کشیدن پوست صورت جدی نیستند با این حال عمل های جراحی هستند که می‌توانند آناتومی صورت شما را تغییر دهد. فریب بازاریابی ها و تبلیغاتی همچنین لیفت صورت یا کشیدن صورت   بدون برش جراحی یا عمل لیفت صورت در وقت ناهار را نخورید. این روش های جراحی هستند که باید در آن ها برش ایجاد کرد بیهوشی گرفت و زمانی را صرف روند بهبودی کرد. بلقوه هم ممکن است عوارضی هم به دنبال داشته باشد، مثل هر عمل جراحی دیگری. علاوه بر اینها نتایج شان تا ابد دائمی نیست ممکن است بعدها انجام لیفت صورت ( کشیدن صورت ) تمام صورت را دشوارتر کنند.

 در این عمل ها فقط برش نیست که محدود است، بخش‌های محدودتری از پوست صورت را هم می کشند.  در این بیماران مشکل پوست اضافی وجود ندارد ویژگی‌های ناخوشایند پیری که لیفت صورت را اجتناب ناپذیر میکند ممکن است موارد زیر باشد:

 • ناودان اشکی مشهود ( شیارهای عمیق زیر پلاک پایینی )
 • صاف شدن گونه ها یا حرکت بافت نرم زیری به سمت پایین
 • شیارهای عمیق خنده که در کناره بینی تا گوشه های دهان کشیده شده‌اند.
 • خط‌های ماریونت زودهنگام که از گوشه لب به چانه کشیده شده اند.

 برای رفع این موارد خیلی از همان تکنیک هایی که در کشیدن پوست تمام صورت استفاده می‌شود به صورت محدود تر استفاده می کنند و اغلب برش‌های کوچک تر می زنند  و در برخی از موارد هم از تکنیکهای آندوسکوپیک یعنی تلسکوپ جراحی استفاده می کنند. روش های لیفت صورت ( کشیدن صورت ) بخشی از صورت بستگی تام به آناتومی هر فرد و ترجیحات و تجربه جراحتان دارد.

 در این روش ها برش ها در محل های گوناگون و در اندازه های متنوع زده می‌شود و یا ممکن است در پلک پایینی یا در بالای ناحیه داخلی لب بالا هم برش هایی بزنند. از طریق این برش‌ها جراح پلاستیک شما مسائلی را که در مشاوره مطرح کرده‌اید رفع خواهد کرد. تمامی اطلاعات مربوط به عمل کشیدن پوست صورت را به دقت مطالعه کنید. تجربه شما در این موارد لیفت صورت ممکن است شبیه به تجربه عمل روی تمام صورت باشد، ممکن هم هست که روند بهبودی شما کوتاه تر باشد. تجربه شما بستگی تام به تکنیک های به کار رفته، گستره عمل و میزان اصلاح انجام شده دارد.

 هر چند عمل کشیدن صورت با برش های محدود عملی غیرمعمولی نیست، هنوز در عرصه جراحی پلاستیک نسبتاً جدید است. تکنیک هایی که در آن به کار می رود که بسیار متفاوت و اغلب هم بسیار جدید اند بنابراین فقط باید با جراح پلاستیک یا جراح پلاستیک صورتی مشاوره کنید که دانشنامه بورد تخصصی و تجربه در این تکنیک ها و نیز عمل کشیدن پوست تمامی صورت را دارد.

 

خطر های احتمالی لیفت صورت  بصورت محدود

باید از تمامی خطرها و عوارض احتمالی عمل لیفت تمام صورت مطلع باشید. زیرا تمامی آنها در مورد تکنیک های محدود نیز صدق می‌کند ممکن است در ابتدا به نظر برسد که پوستتان زیادی کشیده شده است و ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد تا نتایج واقعی عمل خود را نشان دهد. با بالا رفتن سنتان این نواحی ممکن است همانطور کشیده بماند و پوست سایر قسمت های صورت و گردنتان شل و آویزان شوند. در این صورت باید عمل لیفت صورت ( کشیدن صورت )  کل صورت را انجام دهید تا صورت هارمونی پیدا کند.

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید