لیفت پیشانی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لیفت پیشانی (لیفت ابرو)  روشی است که ظاهر جوان و شاداب تر را به ناحیه بالایی صورت باز می گرداند. این روش افتادگی ابروها و پیشانی را اصلاح کرده و چین و چروک افقی و عمودی پیشانی را که می تواند باعث ظاهرعصبانی، ناراحت یا خسته فرد شود، بهبود می بخشد.

لیفت پیشانی اغلب همراه با لیفت صورت و لیفت گردن انجام می شود تا ظاهر کلی صاف تری به چهره داده شود. جراحی پلک (بلفاروپلاستی) نیز ممکن است همزمان با لیفت پیشانی انجام شود.

جراحی لیفت پیشانی اغلب تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی ، همراه با یک داروی آرام بخش انجام می شود.

 

روش های موقت لیفت ابرو

بوتاکس: یک روش ساده و غیر جراحی برای لیفت ابروها، تزریق بوتاکس می باشد. این روش معمولا با هدف اولیه‌ی از بین بردن چین های ناحیه پیشانی انجام می‌شود، میتواند تا حدی باعث لیفت ابرو ها نیز شود. اشکال عمده این روش موقت بودن آن است. اثرات لیفت ابرو با بوتاکس معمولآ در طی سه تا چهار ماه کم شده و از بین می روند و نیاز به تزریق مجدد بوتاکس هر شش ماه وجود دارد.

لیفت ابرو با نخ: لیفت ابرو با کمک نخ های خاص به عنوان جایگزین جراحی های لیفت ابرو، می توانند به مدت محدود باعث کشیده شدن ابروها به بالا شده و به عنوان روش دایمی مطرح نمی باشند و بیمار هر هشت ماه  تا هجده ماه مجددا اقدام به تکرار لیفت ابرو با نخ کند. با توجه به هزینه ی بالا، عدم تاثیر مناسب بر بهبود چین های خط اخم (ناحیه بین ابروها) و پیشانی و احتمال آزادشدن زودرس نخ یکطرف و ایجاد غیرقرینگی شدید تا زمان آزادشدن طرف مقابل، کمتر توصیه می شود.

لیفت ابرو با دستگاهای لیزر ، هایفو تراپی و اولتراپی در حالت هایی که میزان افتادگی کم باشد و چندین بار از این روش ها در فواصل زمانی مناسب استفاده شود میتواند اثر بخش باشد ولی این روش ها نیز همانند سایر روش های غیر جراحی منجر به نتایج دائمی نمی شوند.

بوتاکس صورت

روش های دایمی لیفت ابرو و لیفت پیشانی

روش دائمی لیفت پیشانی روش های جراحی هستند که به روش‌های مختلفی انجام می شود.

 لیفت آندوسکوپیک پیشانی: شایعترین روش در حال حاضر روش جراحی آندوسکوپیک پیشانی است در این روش ، فقط چند برش بسیار کوچک در محل پشت خط رویش موهای سر، انجام می شود. و لذا اسکار ها قابل مشاهده نخواهد بود. کم بودن عوارض و کوتاه بودن دوره نقاهت ، آنرا به عنوان روش انتخابی در اکثر بیماران مطرح کرده است.
تکنیک کلاسیک  یا روش ترانس کورونال: در این روش یک برش وسیع در ناحیه ی میانی سر از بالای گوش راست تا بالای گوش چپ انجام می شود وپس از آزادکردن بافتها، در نهایت پوست اضافی برداشته می شود و مجددا بخیه می شود.علیرغم نتایج بسیار عالی و پایدار لیفت ابرو در این روش، بدلیل شایع بودن عوارضی از جمله باقی ماندن اسکار وسیع و احتمال ایجاد کچلی موضعی اطراف آن، همچنین بی حسی پوست سر درناحیه پشت محل برش، امروزه این روش کمتر انجام می شود.

لیفت ابرو به روش مستقیم : در بیمارانی که موهای جلوی سر، تُنُک و  خط رویش مو بسیار عقب باشد، ، روش مناسب، لیفت ابرو به روش مستقیم است. در این روش برش درست بالا و مماس با ابرو انجام می شود. نتایج این روش در بالا بردن ابرو مناسب است و طول عمل جراحی و زمان نقاهت بعد از عمل هم بسیار کوتاهتر از روشهای دیگر می باشد. در روش مستقیم احتمال وجود اسکار  مشخص روی صورت وجود دارد، البته اکثریت بیماران انتخاب شده برای روش مستقیم، مردان میانسال و یا مسن هستند و این مقدار اسکار معمولا برای آنها قابل تحمل می‌باشد. در بیمارانی نیز که به دلایل طبی خواستار انجام عمل جراحی ساده تر با دستکاری حداقل می باشند، این روش مناسب است.

لیفت شقیقه :منظور از لیفت شقیقه، بالا کشیدن قسمت خارجی ابروها به تنهایی است. مزیت آن این است که عمل محدودتر با زمان زمان جراحی کمتر است . در لیفت شقیقه  به چشم ها هم میتوان حالت کشیده کی مختصری داد.

 لیفت شقیقه در بهبودی چین های پنجه کلاغی کناره خارجی چشم ها اثر مناسبی دارد ولی تاثیر قابل توجهی در بهبود چروک های  بین ابروها و  پیشانی ندارد. ماندگاری نتایج لیفت شقیقه از لیفت پیشانی کمتر است.

جراحی‌های لیفت ابرو باعث چه تغییراتی در صورت می شود؟

بسته به روش انتخابی، این نتایج می تواند تا حدودی متفاوت باشد. در جراحی لیفت آندوسکوپیک پیشانی که در حال حاضر شایع‌ترین روش جراحی می باشد، هدف اولیه جراحی، بالاتر قرار گرفتن ابروها بوده، که موجب شادابی نگاه بیمار و جوان شدن حالت صورت می شود.

 نتایج ثانویه حاصله از جراحی ، بهبود چین‌ و چروک های عمودی و افقی بین ابروها و چین و چروک های عرضی پیشانی  می باشد. از طرفی اثر قابل توجهی در بهبود چین و چروک های پنجه کلاغی در کناره خارجی چشم ها نیز دارد.

در موارد وجود افتادگی پوست در پلک فوقانی این عمل می تواند باعث بهبودی نسبی این افتادگی شود. این بهبودی افتادگی پلک ها به خصوص در بیماران میانسال بسیار چشمگیر است. و می‌توان در موارد خفیف از جراحی بلفاروپلاستی پلک بالایی صرف نظر کرد. در بیماران با افتادگی شدید پلک بالایی بهتر است هر دو جراحی همزمان انجام شوند.

بعد از جراحی لیف پیشانی چه پیش می آید؟

پس از بهوش آمدن سر خود را در بانداژ و باند کشی خواهید دید. در اطراف برش ها ممکن است  احساس بی حسی و ناراحتی کنید که با دارو کاملا قابل کنترل است..

سر خود را دو تا سه روز بعد از جراحی بالا نگه دارید تا تورم  در ناحیه پیشانی ، و صورت کمتر شود. ، همه اینها در عرض یک هفته از بین می رود.

بانداژ، یک یا دو روز پس از جراحی برداشته می شوند. اکثر بخیه ها یا گیره ها ظرف دو هفته برداشته می شوند.

اقدامات بعد از جراحی لیفت ابرو و پیشانی
مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را قبل و بعد از جراحی متوقف کنید، داروهای تجویز شده از طرف پزشک را مرتب استفاده کنید. چند شب اول سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. استفاده از کمپرس سرد در 48 ساعت اول باعث به حداقل رساندن تورم و کبودی صورت میشود.  از هر کاری که باعث فشار به بخیه و بدنتان میشود خودداری کنید،از همان روز اول پیاده روی سبک را آغاز کنید، برای کمک به ایمنی بدن و التیام زخم ها مصرف سیگار و الکل را دو هفته قبل و بعد از جراحی متوقف کنید تا یک ماه از رنگ مو استفاده نکنید.

عوارض لیفت پیشانی

ریزش مو و یا کم پشت شدن موها در ناحیه برش ،  باز ماندن چشم به علت برداشت بیش از اندازه پوست سر و احساس بی‌حسی در ناحیه جراحی شده در روش در روش کلاسیک .

عدم تقارن در ابروها ، تورم و کبودی و همچنین خونریزی، عفونت، واکنش‌های آلرژیک به داروهای بی‌هوشی .

جای هیچ نگرانی نیست، ما در مرکز جراحی ایران با سالها تجربه در انجام لیفت پیشانی تمهیداتی اندیشیده ایم و  احتمال این عوارض را تقریبا به صفر رسانده ایم.