کاشت مو

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کاشت مو راه حل نهایی برای معزل کم پشتی موها است. در بسیاری از افراد زمانی که سن بالا می رود و ریزش موی ادامه پیدا می کند، بدن دیگر توانایی جایگزینی موهای از دست رفته را نخواهد داشت و به تدریج شاهد کم پشت شدن موها خواهیم بود و راهی برای توقف آن وجود ندارد.

کاشت مو روش جراحی است که فولیکول ها از ناحیه های با موهای مقاوم (ناحیه اهدایی یا بانک مو) برداشته و آن ها به ناحیه کم پشت ( گیرنده) پیوند زده می شود. .نواحی پشت و کناره های سر نسبت به ریزش مو مقاوم هستند بنابراین از این نواحی به عنوان بانک مو استفاده می شود.
کاندیدای مناسب کاشت مو
. ریزش مو در بسیاری از آقایان در دهه بیست آغاز می شود، توصیه می شود تا ۳۰ سالگی، کاشت مو انجام نشود. زیرا روند ریزش مو هنوز ثابت نشده است. افرادی که ریزش موی آن ها طی یک دوره پنج ساله پیشرفت قابل توجهی داشته است، و تراکم موهایشان به ثبات رسیده است می توانند اقدام به جراحی کاشت مو کنند.
شود، دو اصل مهم زیر باید در نظر گرفته شود:
1. فرد در ناحیه اهدایی، فولیکول های کافی و سالم داشته باشد، اصطلاحا بانک موی کافی داشته باشد.
2. ریزش مو به دلیل مصرف دارو، استرس یا درمان های پزشکی نباشد و سایر روش ها را جهت درمان ها کمکی به رفع ریزش مو نکرده باشند و ریزش مو متوقف شده باشد.
3. از نظر جسمانی در سلامت کامل هستند و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج جراحی دارند.


روش های کاشت مو
ماهیت کلی روش ها مشابه هم است بدین صورت که با برداشت فولیکول های سالم از ناحیه اهدایی و پیوند آن ها در ناحیه گیرنده همراه است، اما تفاوت اصلی در روش و تکنیک برداشت گرافت هاست.

کاشت مو به روش FUT
متداول ترین، موثر ترین و قدیمی ترین روش کاشت مو، روش FUT است که در این روش، برش نواری شکلی در قسمت پشت سر ایجاد می شود تا برداشت فولیکول ها از این نواحی فراهم گردد. سپس این ناحیه بخیه زده می شود
. در مرحله بعد، فولیکول ها زیر میکروسکوپ و با دقت بسیار بالا برداشته می شوند تا در قسمت های خالی سر ، کاشته شوند.
در پایان، سر پانسمان می شود تا از هر دو ناحیه اهدایی و گیرنده در طول سپری شدن دوره نقاهت محافظت به عمل آید. مدت زمان انجام عمل 4 تا 6 ساعت است و امکان کاشت 4000 فولیکول مو در یک جلسه وجود دارد.
برش نواری ایجاد شده در پشت سر می تواند با تشکیل زخم و اسکار همراه باشد که البته توسط موهای باقی مانده پوشانده می شود و روش های درمانی متعددی برای از بین بردن این خط در دسترس است. در مرحله بعد، ناحیه گیرنده ، هر واحد فولیکول از طریق سوراخ های ریز ایجاد شده، کاشته خواهد شد.
مزیت‌های روش FUT
• سرعت بالای برداشت گرافت‌ها،
• هزینه پایین‌تر در مقایسه با دیگر روش‌ها،
• کوتاه‌تر بودن زمان قرار گرفتن گرافت‌ها در محیط بیرون و کاهش احتمال آسیب به آن‌ها،
• عدم نیاز به تراشیدن موها سر (بر خلاف سایر روش ها)
• کاهش خطای ناشی از جراحی به دلیل روش انجام فرایند استخراج گرافت‌ها،
• انتخاب فولیکول‌ها از مقاوم‌ترین محل و از میان قوی‌ترین گرافت‌ها.
معایب روش FUT
• باقی ماندن جای زخم نواری در محل برداشت،
• تهاجمی بودن عمل و دوران نقاهت طولانی، و نیاز به مراقبت دقیق تر بعد از عمل
• ممنوعیت فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی سنگین تا حداقل دو ماه بعد از کاشت،
• عدم امکان انجام کاشت به روش FUT برای افرادی که پوست سر سفتی دارند.
• عدم امکان برداشت از گرافت‌های پایین گردن، موهای بدن یا موهای صورت.
• نامناسب برای ورزشکاران و کسانی که سابقه ایجاد زخم‌های گوشتی دارند.


کاشت مو به روش FUE
کاشت مو به روش FIT یا FUE، به معنای برداشت فولیکول ها به صورت واحد و مجزا است. ابتدا هر واحد فولیکول با استفاده از ابزار مخصوصی به نام پانچ از ناحیه اهدایی برداشته می شود، سپس داخل محلول نگهداری می شود تا آماده پیوند شود.
در مرحله بعد، هر واحد فولیکول از طریق سوراخ های ریز ایجاد شده، در ناحیه گیرنده کاشته خواهد شد. تعداد فولیکول های برداشت شده به میزان تراکم مو در ناحیه اهدایی بستگی دارد که در هر فردی متفاوت خواهد بود. مراحل انجام این روش به طور متوسط، پنج تا هفت ساعت به طول می انجامد.
مزیت‌های روش FIT
• دوران نقاهت کوتاه دو تا سه روز و عدم ایجاد درد برای متقاضیان (بدون خونریزی ، جای زخم و اسکار و عدم نیاز به بخیه)
• مناسب برای افرادی که سابقه زخم‌های گوشتی دارند. یا پوست سر آن‌ها، انعطاف پذیری چندانی ندارد.
• امکان برداشت گرافت‌های نازک‌تر برای کاشت در خط رویش، و امکان برداشت از موهای بدن
• امکان انجام فعالیت‌های ورزشی سبک چند روز بعد از عمل.
معایب روش FIT
• سرعت پایین برداشت گرافت‌ها،
• نیاز به دقت و مهارت بالا برای جلوگیری از آسیب دیدن گرافت‌ها،
• تعداد کمتر گرافت‌های برداشت شده در یک جلسه،
• طولانی شدن زمان بیرون ماندن گرافت‌ها از بدن و افزایش احتمال آسیب آن‌ها،
• عدم امکان برداشت گرافت‌ها از محل‌های نزدیک به هم (نیاز به بانک مویی با مساحت بیشتر)،
• نیاز به جلسات بیشتر برای رسیدن به تراکم های بالا.

کاشت مو به روش SUT
کاشت مو به روش SUT مشابه با روش FIT است ، با این تفاوت که فولیکول ها با استفاده از ابزارهای جدید و اتوماتیک برداشته می شوند که باعث سرعت بالاتر و کاهش آسیب گرافت‌ها می شود همچنین امکان کاشت و رسیدن به تراکم بالا در یک جلسه امکان پذیر است. ولی کاشت مو با این روش وابستگی زیادی به مهارت جراح دارد و اگر او مهارت کافی نداشته باشد، درصد آسیب گرافت‌ها بالاتر می‌رود.

کاشت مو به روش میکروگرافت

این روش نیز مشابه روش FIT و SUT است با این تفاوت و مزیت که فولیکول ها با استفاده از هولدرهای مخصوص و الکتریکی برداشته می شوند، به همین خاطر از میزان خطای انسانی کاسته می شود در این روش از میکروموتورهای کاملا اتوماتیکی استفاده می‌شود که باعث تراکم بالاتر موهای کاشته شده و امکان برداشت تعداد بیشتری از گرافت‌ها در یک جلسه نسبت به روش های SUT و FUE می شود. ولی باز با این حال احتمال نیاز به جلسات بیشتر برای رسیدن به تراکم مطلوب وجود دارد.
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش ترکیبی
در این روش همان طور که از نامش پیداست، ترکیبی از روش های FIT و FUT استفاده می شود. افرادی که بانک موی خوبی دارند ولی د سایر نواحی سر تراکم موی پایینی دارند، می توانند از مزایای روش ترکیبی بهره مند شوند، تا با روش FUT به تراکم مطلوب برسند و با یکی از روشهای FIT ، SUT یا میکروگرافت ، خط رویش مو ها را طبیعی تر کنند.
در حالتی که بیش از 4000 گرافت مو نیاز باشد، از این روش استفاده می شود که مقرون به صرفه است و در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود.
آمادگی قبل از کاشت مو
• از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ژلوفن و نوافن، حداقل ده روز قبل از جراحی باید خودداری شود.
• از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی یک تا دو هفته قبل و بعد از جراحی باید خودداری شود.
• روز جراحی دوش بگیرید، موها باید کاملا تمیز باشند و از هیچ گونه مواد حالت دهنده مو مانند ژل یا تافت نباید استفاده نشود.
• آزمایشات تعیین شده توسط پزشک باید حتما انجام شوند تا سلامت وضعیت جسمانی مشخص گردد.
• شب قبل از جراحی، وعده غذایی سبک و مفید داشته باشید و اگر روز جراحی، نیازی به آزمایش و ناشتایی نیست، صبحانه میل کنید.
برخی از مراقبت های بعد از کاشت مو عبارتند از:
• کاملا طبیعی است که ناحیه جراحی تا چند روز متورم یا قرمز باشد که استفاده از کمپرس یخ می تواند به کاهش التهاب کمک کند. توجه داشته باشید که از قرار دادن مستقیم کمپرس بر روی پوست سر باید خودداری شود و کمپرس را به مدت بیست دقیقه بر روی پیشانی قرار دهید.
• استراحت بعد از جراحی بسیار مهم است، توصیه می شود یک هفته در منزل بمانید و از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری کنید. هنگام خوابیدن حتما دو بالشت زیر سر خود قرار دهید تا فشاری به بخیه ها و گرافت ها وارد نشود و تا جایی که می توانید سر را بالا نگه دارید.
• بعد از کاشت مو، رژیم غذایی مقوی و حاوی ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشید تا به تسریع روند بهبودی کمک شود.
• از مصرف داروهای رقیق کننده خون که باعث افزایش خونریزی می شوند، خودداری کنید و در مقابل، آنتی بیوتیک های تجویز شده به منظور پیشگیری از عفونت را به موقع مصرف کنید.
• دو تا سه روز بعد از جراحی از شستن موها، خاراندن یا دستکاری فولیکول ها باید خودداری شود.
• تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید باید خودداری شود.

نتایج کاشت مو
ممکن است که در هفته‌های دوم یا سوم بعد از کاشت گرافت‌ها به صورت پراکنده رشد کنند و خود را نشان دهند؛ اما معمولا این موها بعد از گذشت یک ماه می‌ریزند. اصلا نگران نباشید! این نشانه بسیار خوبی است و ثابت می‌کند که موهای کاشته شده در شرایط خوبی به سر می‌برند. . زمانی که ریزش اتفاق می افتد، در واقع مو از ساقه جدا می شود و فولیکول زیر پوست هم چنان زنده و فعال باقی می ماند. بعد از ریزش اولیه که معمولا تا ۳ ماه طول می‌کشد، رشد مجدد موها آغاز خواهد شد. در این مرحله موها کاملا دائمی هستند و تا نه ماه بعد از جراحی نتایج اصلی ظاهر می‌شوندو موها یکدست خواهند شد.
FAQ
آیا کاشت مو درد دارد ؟
قبل از شروع کاشت مو، داروی بی حسی به پوست تزریق می شود و پوست به طور کامل بی حس خواهد شد، به گونه ای که فرد متوجه هیچ یک از مراحل جراحی نمی شود و دردی را نیز احساس نخواهد کرد. بعد از جراحی، مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک می تواند درد احتمالی را کنترل کند
.آیا افرادی که به دلایل ژنتیکی یا ارثی دچار ریزش مو می شوند نیز می توانند کاشت مو انجام دهند؟
برای افرادی که دچار ریزش موی ناشی از مسائل ارثی و ژنتیکی هستند، مصرف داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل می تواند به کند شدن روند ریزش کمک کند، اما در صورت حاصل نشدن نتایج دلخواه، می توان با مشورت پزشک و با توجه به شرایط بدنی، بهترین روش کاشت مو را برای این افراد در نظر گرفت.
آیا بعد از کاشت مو می توان از کلاه استفاده کرد ؟
تقریبا یک هفته تا ده روز طول می کشد تا گرافت ها در ناحیه اهدایی ثابت شوند، در این بازه زمانی نباید هیچ گونه فشار و آسیبی به فولیکول ها وارد شود. به همین خاطر توصیه می شود تا حد امکان از کلاه استفاده نشود .
نحوه خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو به چه صورت باید باشد ؟
از آن جایی که افراد بعد از کاشت مو باید استراحت کافی داشته باشند، مهم است که به حالت خوابیدن و استراحت اهمیت داده شود. هنگام خوابیدن چند نکته باید رعایت شود. از جمله:
• از خوابیدن بر روی ناحیه جراحی باید جدا خودداری شود، بهتر است پوزیشن خوابیدن به صورت طاق باز باشد.
• هنگام خوابیدن، یک یا دو بالشت زیر سر قرار بگیرد. سر تا حد امکان باید بالا نگه داشته شود، این کار از میزان ورم و التهاب نیز کم می کند.

• ملحفه و روبالشتی حتما باید تمیز باشد تا احتمال بروز عفونت نیز به حداقل برسد.
چه مدت بعد از کاشت مو می توان موها را شست ؟
تا سه روز بعد از جراحی از شستن موها باید خودداری شود، چرا که گرافت ها بسیار حساس هستند و احتمال جدا شدن آن ها زیاد خواهد بود. بعد از گذشت سه روز، می توانید با استفاده از شامپوهای مخصوص تجویز شده و با آب ولرم، موهای خود را بشویید به گونه ای که فشار آب زیاد نباشد و ناخن ها با گرافت ها تماس پیدا نکنند. بعد از استحمام نیز به هیچ عنوان نباید از سشوار استفاده کنید، چرا که حرارت به گرافت ها آسیب می زند و نتایج جراحی از بین خواهد رفت. توصیه می شود برای خشک کردن موها از دستمال توالت که ضخیم است و قدرت جذب بالایی دارد، استفاده شود.

آیا خانم‌ها هم می‌توانند کاشت مو انجام دهند ؟
تقریبا همه روش‌های کاشت مو برای خانم‌ها قابل استفاده هستند؛ ولی به دلیل نازک‌تر بودن موی خانم‌ها فرایند کاشت مو برای آن‌ها کمی پیچیده‌تر است. لازم است که قبل از هر چیز پزشک ، مراجعه‌کننده را بررسی کند و با بررسی الگوی ریزش و کیفیت موهای بانک مو تشخیص دهد که فرد گزینه مناسبی برای کاشت هست یا خیر.

کاشت مو به چه کسانی توصیه نمی شود .
افرادی که تراکم موی کافی و قابل قبول در ناحیه اهدایی ندارند. و یا افرادی که به دلیل داروهای شیمی درمانی دچار ریزش مو شده اند. و افرادی که بعد از آسیب های وارده به سر یا اعمال جراحی، دچار اسکارهای کلوئیدی شده اند. کاشت مو توصیه نمی شود و درمان های غیر جراحی پیشنهاد میشود.