• تهران- نیاوران
  • 09057153670 و 021-22750367

جراحی شکم

جراحی شکم به روش لیپوساکشن

لیپوساکشن (مکش چربی) اولین بار در دهه ۱۹۸۰ در اروپا برای تخلیه ذخایر چربی از بدن با عمل مکش ابداع شد. ابتدا این عمل روی باسن،  ران ها و کفل ها صورت می‌گرفت.در آن زمان کانولا یا لوله فلزی نازک و توخالی جراحی که برای تخلیه چربی زیر پوست قرار می‌گیرفت، بزرگ بود ( با قطر ۱۰ میلی متر یا بیشتر )  و نوک پخی داشت. کانولا را محکم جلو و عقب می بردند تا سطح زیادی از چربی زیرجلدی را آزاد کنند (چربی ای که درست زیر لایه سطحی پوست است ). کانولا به لوله قابل انعطافی متصل بود که به دستگاه مکنده وصل می‌شد تا چربی موضعی را خارج کند.

لیپوساکشن , مکش چربی , پیکرتراشی

 در عمل لیپوساکشن - مکش چربی - امروز همچنان کانولا و مکش برای از جا کندن و تخلیه چربی از بدن به کار می رود، اما تکنیک های ظریف تری پیدا شده است. برای نمونه، با پیدایش روش تورمی ، کانول های کوچکتری برای تخلیه میزان بیشتری چربی در مجموع و ایجاد سطح بیرونی صاف تر و بهتر به کار می روند. در سال‌های اخیر، تکنیک های جدید مثل لیپوساکشن -مکش چربی -به کمک اولتراسون هم ابداع شده است که سطوح هموارتری ایجاد می کنند. هر دوی این تکنیک ها و مزیت های شان و کاربردهایشان به طور خاص در همین بخش مورد بحث قرار خواهند گرفت.

روش انتقال چربی در لیپوساکشن

 در برخی از موارد مکش چربی را میتوان با سرنگی متصل به یک کانال انجام داد تا چربی زیر پوستی را خارج کند. سپس می‌توان از چربی جمع آمده برای برجسته کردن بخش‌های دیگر بدن خودتان از جمله انتقال به باسن و انتقال به سینه و یا انتقال به صورت استفاده کرد. این روش را تزریق چربی خود یا انتقال چربی می نامند.

 

آیا با عمل لیپوساکشن (مکش چربی) می‌توان سلولیت را از بین برد؟

 

 با عمل لیپوساکشن (مکش چربی) نمی‌توان سلولیت را از بین برد که سبب می شود پوسته کفل ها، باسن و ران‌های برخی از زنان، گلوله گلوله شود. در واقع در برخی از موارد ممکن است این عمل به بدتر شدن سلولیت بیانجامد. چرا؟ چون سلولیت در بالای ذخایر چربی قرار دارد که با مکش و تخلیه می‌شود. وقتی در این نواحی مکش انجام میشود یا از حجم این نواحی کاسته می‌شود، از دست رفتن حجم زیر پوست ممکن است سبب شود که حالت گلوله گلوله سلولیت بیشتر به چشم بیاید.

 
 کاندیدای مناسب برای عمل لیپوساکشن (مکش چربی) چه کسانی هستند؟

 

کاندیداهای مناسب برای عمل مکش چربی یا لیپوساکشن افرادی هستند که سالم باشند، بدن ورزیده ای داشته باشند، اضافه وزن بیش از حد نداشته باشند یا به قصد کاهش وزن خود درصدد عمل مکش چربی بر نیامده باشند. چون این عمل نوعا بر روی مردان و زنان بزرگسال صورت می گیرد ( هر چند گاه هم افرادی در سنین پایانی نوجوانی به این عمل متوسل میشوند ) بیمارانی که این عمل را انجام میدهند باید  از نظر عاطفی و جسمانی سلامت باشند اما ذخایر چربی موضعی مفرط موجب ناراحتی آنها باشد.

علاوه بر این همینطور که بیشتر گفتیم ، کاندیدای لیپوساکشن باید پوست با قوام و با خاصیت ارتجاعی خوب داشته باشد. همچنین افراد مبتلا به اختلالات و عوارضی که در التیام زخم یا خون ریزی آنها تاثیر میگذارد مثل بیماری قند، کم خونی، ادم و لخته های خونی، کاندیداهای مناسبی احتمالا نیستند. افرادی که داروهای رقیق کننده خون همچون کومادین، پرزانتین یا آسپرین مصرف می کنند هم ممکن است شرایط لازم برای انجام این عمل را نداشته باشند، مگر اینکه پزشک معالج آنها به طور مشخص بگوید که می‌توانند با خاطر آسوده در طی یک دوره دوره زمانی پیش و پس از جراحی این مصرف این داروها را متوقف کنند.

 

نحوه انجام عمل لیپوساکشن (مکش چربی)

عمل مکش چربی ( لیپوساکشن ) برای کاندیداهای مناسب و در صورتی که جراحان واجد شرایط آن را انجام دهند روشی بی خطر و بسیار رضایت‌بخش است. هر تکنیک مکش چربی ( لیپوساکشن ) در وهله اول مستلزم ارزیابی دقیق وضعیت جسمانی شما، از جمله رنگ پوست و فرم قسمت هایی است که می خواهید اصلاح کنید. شکل اندام هر فرد با دیگری متفاوت است. بنابراین با هر مورد مکش چربی باید بصورت فردی رو به رو شد.

 پیش از جراحی، جراحتان با کشیدن خط یا علامت گذاری، نواحی ای را که باید عمل شود مشخص میکنند ( در حین عمل،  نحوه خوابیدن شما، تورم و مایعاتی که در تکنیک های تورمی به کار می رود سبب می شوند که نیمرخ این نواحی تغییر کند).

اگر جراحتان از تکنیک های تورمی به کار برد نواحی ای که باید مکش در آنها انجام شود ابتدا پر از مایع می‌کنند. این مایع سبب بی حس شدن ناحیه، انقباض شریانها، و متورم شدن سلولهای چربی میشود. وقتی که ناحیه کش امد،  کانولی به اندازه مناسب را از برش های کوچکی که در محل های دقیق زده شده است داخل می کنند. وقتی کانول به زیر سطح پوست رفت و وارد ناحیه ذخیره چربی موضعی شد، حرکت کنترل شده به جلو و عقب چربیهای زیر پوست را آزاد می‌کند و میمکد تا به آن ناحیه شکل جدیدی داده شود.

 

لیپوساکشن , مکش چربی , پیکرتراشی

 آنچه پس از عمل لیپوساکشن در انتظار من است

 عمل سنتی مکش چربی و لیپوساکشن را با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی همراه با داروهای خواب‌آور انجام میدهند. در تکنیک های تورمی از مواد بی حسی موضعی استفاده می شود که برای راحتی بیشتر شما داروهای خواب‌آور خوراکی یا وریدی به آنها اضافه می‌شود. بی حسی موضعی به تنهایی احتمالا در موارد محدودتر مناسب است. این عمل، اگر نخواهید حجم زیادی از چربی را خارج کنید احتمالا به صورت سرپایی در مطب، مرکز جراحی یا اتاق عمل بیمارستان انجام می گیرد.

 بعد از عمل در نواحی ای که مکش در آنها انجام شده است، احساس ناراحتی و کوفتگی خواهید کرد و این نواحی کبود خواهد شد. در ساعات پس از جراحی که به تدریج تاثیر داروی بیهوشی از بین می‌رود و فرآیند التیام آغاز می شود ممکن است احساس ناراحتی و درد تا حدودی بیشتر شود. معمولا داروهای خوراکی برای کنترل درد کافی است.

لیپوساکشن , جراحی زیبایی , پیکرتراشی

اگر مکش چربی با کمک اولتراسون انجام شده باشد، ممکن است لوله های کوچک و باریکی را در برش ها بگذارند تا هر مایع اضافی را که احتمالا جمع می شود خارج کند. ممکن است بدنتان را در باند های لاستیکی بپیچند و لباسی فشاری به شما بپوشانند تا کمک کند پوستان جمع شود و به اندازه اندامی که تازه کوچک تر شده است منطبق شود. برش های جراحی بسته به نظر جراحتان ممکن است بخیه بخورند یا نه. در اغلب موارد برای هر زخم یک یا دو بخیه کافی است. به دلیل میزان تورم و بانداژها بعید است بتوانید نتایج را فورا ببینید.

 لازم است دوستی بالغ و مسئول، یکی از اعضای خانواده یا یک پرستار دست کم در ۲۴ ساعت پس از جراحی در کنار شما باشد. به شما توصیه می شود بلافاصله پس از جراحی راه بیفتید تا جلوی لخته شدن خون را بگیرید. تشویق می شود که در زودترین زمان ممکن فعالیت سبک روزانه خود را شروع کنید و به محض اینکه جراحتان اجازه داد لباس فشاری یا باندهای کشی را درآورید، میتوانید دوش بگیرید شلوارک های دوچرخه سواری یا سایر لباس های زیر چسبان پس از درآوردن لباس فشاری یا بانداژ کشی کمکتان می‌کند تا بهتر حرکت کنید. جراح تان به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید برنامه نرمش سنگین تری از سر بگیرید.

 

چقدر از اهداف ما از لیپوساکشن  و پیکرتراشی قابل دستیابی است؟

 

نتیجه نهایی عمل لیپوساکشن و پیکرتراشی با گذشت زمان معلوم خواهد شد. برخی از تغییرات را بلافاصله میتوان مشاهده کرد، و به تدریج با خوابیدن ورم ها و رفع کبودی های ظاهر شما در طی چند هفته بهتر خواهد شد. نتایج نهایی عمل لیپوساکشن،  بسته به نواحی که چربی از آنها خارج شده است و میزان کل چربی خارج شده در حدود ۶ ماه تا یک سال بعد پدیدار خواهد شد.

پس از عمل لیپوساکشن و مکش چربی ممکن است تغییراتی کوچک در بدن شما رخ دهد. ممکن است فقط بخواهید کیسه چربی دور ناف تان را بردارید. یا اینکه اندامی لاغر و متناسب دارید مگر لوله های چربی دور کمرتان که مایلید آنها را بتراشید. در مورد دیگر شاید بخواهید عمل مکش چربی گسترده‌تری انجام دهید و نتایجش ممکن است بسیار چشمگیر باشد. زنان جوان لاغر با ران های بسیار گوشت آلو و نامتناسب و یا با شکم های بزرگ و بدفرم ممکن است بعد از عمل شلوارهایی ۲ تا ۳ سایز کوچکتر بپوشند در حالی که پیش از آن، نه به دلیل اندازه کمر که برای جا شدن ران های حجیم شان، ویا شکم بزرگ و افتاده شان می بایست شلوار های بزرگ بپوشند.

شکل جدید بدنتان در طی عمل مکش چربی ممکن است سبب شود تا بیشتر مراقب تناسب اندام خود باشید و فعالیت جسمانی خود را بیشتر کنید. دیگر مثل سابق از بابت اندامتان معذب نخواهید بود و لباس های تازه برای خود خواهید خرید. نه فقط به  لباس هایی با سایز کوچک تر نیاز دارید، شاید بخواهید حالا که چربی نامتناسب تان ناپدید شده است لباس های تنگ تر و بازتری بپوشید.

شکل جدید بدنتان در طی عمل مکش چربی ممکن است سبب شود تا بیشتر مراقب تناسب اندام خود باشید و فعالیت جسمانی خود را بیشتر کنید. دیگر مثل سابق از بابت اندامتان معذب نخواهید بود و لباس های تازه برای خود خواهید خرید. نه فقط به  لباس هایی با سایز کوچک تر نیاز دارید، شاید بخواهید حالا که چربی نامتناسب تان ناپدید شده است لباس های تنگ تر و بازتری بپوشید.