جراحی فک

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت ، هزینه جراحی فک

جراحی زیبایی فک نوعی جراحی درمانی/ زیبایی است که به منظور اصلاح جلو یا عقب رفتگی فک پایین و بالا و عدم تقارن استخوان های فک برای بهبودی عملکرد دندان ها می پردازد. زمانی که فک بالا و پایین با هم تقارن ندارند، در واقع استخوان در یکی از آن دو بیش از دیگری رشد کرده است و باعث شده تراز فک ها به هم بریزد. در کل هدف از جراحی اصلاح فک، اصلاح ناهماهنگی فک ها و تقارن چهره مد نظر است.

 جراحی فک جراحی ای با طول دوره ای طولانی شامل اصلاح دندان های خراب و مشکل دار، گاها کشیدن برخی از دندان ها، ارتودنسی ( با طول مدت یک تا یک و نیم سال ) برای منظم کردن دندانها و در نهایت انجام جراحی فک می باشد. البته تمامی این مراحل شامل همه افراد نمی شود.

فک و دهان متشکل از بافت های عضله ها، غده های مختلف ، مخاط و استخوان  است بنابراین جراحی فک و صورت ظرافت بسیار خاصی را می طلبد و شما باید به دنبال بهترین جراح فک برای جراحی فک و صورت خود باشید.

 جراحی فک , جراحی فک و صورت

شاید دوست داشته باشید بخوانید : عمل لب

چه مشکلاتی جراحی فک را ضروری میکند؟

مشکلات نامرتبی فک و دندان اغلب ژنتیکی، مادرزادی ، تکاملی یا محیطی میباشند، یعنی یا در بدو تولد بصورت مشهود وجود دارند و یا در حین رشد فرد و یا در اثر سوانح بوجود می آیند. که باعث مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی ، تنفس غیر ارادی از راه دهان، سایش بیش از حد دندان ها ، مشکل در جویدن ، بلعیدن ، گاز گرفتن مواد غذایی ، مشکلات در گفتار ، عدم روی هم قرار گرفتن لب ها بدون فشار و ظاهر نامتعادل گردد. این مشکلات فکی عبارتند از:

  • جلوتر بودن فک پایین که بعلت رشد بیش از اندازه استخوان فک پایین یا عدم رشد کافی استخوان فک بالا میباشد
  • عقب تر بودن فک پایین که بعلت رشد بیش از اندازه استخوان فک بالا یا عدم رشد کافی استخوان فک پایین میباشد
  • انحراف و عدم تقارن فک بالا و فک پایین که ممکن است ناشی از رشد چندین سندروم (آمیزه‌ای از علائم و نشانه‌ها که حاکی از اختلالی خاص است) باشد که در نتیجه باعث رشد بیش از حد سمتی ویا مانع رشد یک سمت از فک شوند.

جراحی فک ، هزینه جراحی فک

  • شکسته شدن استخوان فک طی حادثه ورزشی، تصادف و غیره که موجب  آسیب به دندان ها و لثه شود
  • اختلال مفصل گیجگاهی فکی که موجب قفل شدن فک و یا ایجاد درد هنگام  باز کردن زیاد دهان که گاها باعث تورم و تضعیف و درد مزمن عضلات و مفاصل فک بافت های اطراف می شود.
  • تشکیل تومور و کیست در فک و دهان. زیرا ناحیه فک و دهان بیش از سایر بخش های بدن در خطر تشکیل  تومور و کیست  قرار دارند، خصوصا در صورت مصرف سیگار یا الکل .

 

جراحی فک در تهران, جراحی فک

زمان مناسب برای انجام جراحی فک چه زمانی است؟

قبل از اینکه رشد استخوان ها کامل شود با روش های غیر جراحی قسمت عمده مشکلات فک را با بستن سیم یا آرک (هدگیر که از سر به چانه وصل میشود و باعث فشار به فک و تنظیم اندازه استخوان میشود ) می‌توان برطرف کرد. ولی در صورتی که دیر اقدام شده یا با راه های غیر جراحی مشکل برطرف نشده باشد بعد از سن بلوغ پسران و دختران میتوان جراحی فک را انجام داد. در دختران حدود 18 سال و پسران حداکثر 20 سال.

 

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید : عمل گوش

 

جراحی فک ، جراحی فک و صورت

قبل از جراحی فک چه کارهایی باید انجام دهید

قدم اول انتخاب بهترین جراح فک و صورت برای مشکل شماست. برای این انتخاب با چند پزشک مشاوره کنید، نمونه کار های قبلی جراح فک و صورت را ببینید و در صورت امکان با مریض های قبلی ایشان صحبت کنید. و جراحی فک خود را فقط و فقط به جراح متخصص فک و صورت بسپارید.

قدم دوم ترمیم و منظم کردن تمامی دندان های خراب و جرم دار توسط پزشک دندانپزشک و متخصص ارتودنسی میباشد.

قبل از جراحی فک متخصص از شما عکس رادیو گرافی از سر و صورت استاندارد خواهد خواست تا جهت و میزان تغییر کاملا مشخص شود. . و مدلی سه بعدی  از فک شما تهیه شود. جراح فک از این مدل برای مشخص کردن استراتژی جراحی فک استفاده می کند تا روز جراحی  نحوه دقیق فرایند انجام جراحی برنامه ریزی شده پیش برود.

برای یک هفته قبل از جراحی فک و صورت داروهای شیمیایی رقیق کننده مانند آسپرین و داروهای گیاهی رقیق کننده خون مثل دارچین، زردچوبه، زنجبیل، ویتامین E و غیره استفاده نکنید

سیگار و دخانیات را حداقل 6 هفته قبل از جراحی کنار بگدارید تا سیستم ایمنی بدنتان تقویت گردد.

جراحی فک,هزینه جراحی فک

روز انجام جراحی مدارک و عکس ها را همراه داشته باشید و حتما با همراه مسئولی به بیمارستان یا مرکز جراحی بیایید

تمامی آزمایشایی که جراح فک برای تان تجویز کرده است را انجام دهید. که اغلب آزمایش های قند خون ناشتا - کنترل مشکل کم خونی-کنترل مشکل انعقاد-آزمایش ایدز- آزمایش هپاتیت  B  و C می باشد.

 شب قبل دوش بگیرید و بهتر است خانم ها در روز جراحی فک بدون آرایش و بدون زیورآلات باشند

هر گونه بیماری و حساسیت دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید و در صورت لزوم هماهنگی لازم برای مذاکره جراح فک و صورت با پزشک معالجات را انجام دهید.

شب قبل از عمل فک غذای سبک بخورید و صبح روز جراحی ناشتا باشید.

جراحی فک پایین , جراحی فک بالا

نحوه انجام جراحی فک

انجام عمل جراحی از یک تا چند ساعت به طول می انجامد. جراحی فک و صورت در بیمارستان و یا مرکز جراحی و تحت بیهوشی کامل صورت می گیرد.

جراح فک و صورت بر اساس معاینات و آزمایش و عکس ها ومدل سه بعدی فک و دهان شما تعیین می کند که چه روشی برای جراحی فک شما مناسب است.

پس از بیهوش شدن ، جراح اقدام به ایجاد برش در درون دهان بیمار می کند . در اکثر مواقع برش های جراحی فک در داخل دهان ایجاد می شود و در صورتی که ایجاد برش روی صورت اجتناب ناپذیر باشد آن را بین چین های طبیعی زیر چانه ایجاد می کند تا کمترین نشانه ها از جراحی در صورت باقی بماند . پس از بلند کردن بافت ها اقدام به تغییر جای فک می کند. برای ثابت نگه داشتن فک از پلیت، پیچ و مهره، سیم از جنس فلز بی ضرر تیتانیوم استفاده می شود. یک هفته پس از جراحی باید برای بررسی روند بهبود مجدداً به پزشک مراجعه کنید

شاید دوست داشته باشید بخوانید : عمل پلک

 

بهترین جراح فک ,جراحی فک پایین

اتفاقات بعد از جراحی فک

جراحی فک ، عملی بسیار کم عارضه است. همان روز جراحی میتوانید به خانه برگردید ولی گاها یک شب در بیمارستان ماندن لازم میشود.

بعد از جراحی پلک احساس درد و سوزش خفیفی در ناحیه فک و دهان خود خواهید داشت  و همچنین کمی درد در گلوی خود احساس خواهید کرد این درد به علت استفاده از لوله های تنفسی حین جراحی میباشد این درد ها با مصرف مرتب داروهای مسکن قابل کنترل میباشد. و طی دو سه روز آتی کاملا از بین خواهند رفت.

ممکن است بعد از جراحی فک بعضی از قسمت های صورت از جمله گونه ها، لب بالا و دندان ها  در جراحی فک بالا و لب پایینی، چانه، دندان ها و احتمالا زبان در جراحی فک پایین احساس بی حسی داشته باشید. که به مرور زمان (یک هفته الی 3 ماه) به حالت عادی برمیگردند. در مواردی نادر، بی حسی تا پایان عمر باقی بماند. ولی جراحی فک تاثیری در حرکات لب ها و صورت ایجاد نمی کنند. زیرا در جراحی اعصاب حرکتی مانند اعصاب حسی مورد جراحی قرار نمیگیرند.

بهبود اولیه طی ۶هفته بعد از عمل فک حاصل خواهد شد، ولی روند کامل درمانی حدودا یک سال است. طی 6 هفته از انجام ورزش‌ و فعالیت‌های سنگین در طول دوره بهبودی اجتناب کنید. و تا 48 ساعت فقط و فقط استراحت کنید و حتی رانندگی هم نکنید.

پس از جراحی استفاده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت زخم ها و مراقبت های بهداشتی از جمله استفاده مرتب از دهان شویه یا شستن دهان با آب و نمک ضروری است.

بعد از جراحی فک، صورت دچار التهاب و تورم و احساس کشیدگی و سفتی فک خواهید شد، به طوری احتمالا که باز کردن کامل دهان و عمل  بلع غذا مشکل باشد که طی چند روز بهبود پیدا خواهید کرد. التهاب طی دو یا سه روز بیشتر میشود و سپس رو به بهبود خواهد بود برای بهبود سریعتر از کمپرس سرد استفاده کنید و هنگام خوابیدن هم  به پشت بخوابید.

بعد از جراحی فک به مدت یک و نیم ماه فقط از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید و تا کمترین فشار به استخوان های فک وارد نشود.

شب جراحی کمی خونریزی مانند خونریزی پس از کشیدن دندان طبیعی است اگر مقدار خونریزی کمی بیشتر شد میتوانید گاز استریل یا دستمال را روی محل خونریزی فشار دهید.

در هفته اول احتمالا باید از باندهای کشی برای ثابت نگهداشتن فک و کمک به انتباق فک ها استفاده کنید.

طی دوران نقاهت استفاده از سیگار ، الکل و رقیق کننده های خون ممنوع است زیرا روند بهبود زخم ها را به تاخیر می اندازند

 

جراحی فک بالا ,جراحی فک و دهان

شاید دوست داشته باشید بخوانید و با انیمیشن ببینید : عمل بینی

 

هزینه جراحی فک چقدر است؟ آیا بیمه این هزینه ها را پوشش میدهد؟

هزینه جراحی فک شامل هزینه مشاوره اولیه ، دستمزد جراح فک بر اساس شدت مشکل فک، هزینه‌های ارتودنسی، دستمزد متخصص ارتودنسی ، هزینه تجهیزات و وسایل، محل انجام جراحی فک ، هزینه جلسات معاینه و مراقبت های بعد از آن می باشد. برخی از موسسات بیمه بخشی از این درمان را پوشش می‌دهند و ممکن است درصدهای متفاوتی از هزینه درمان تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد.

نتیجه جراحی فک

جراحی فک علاوه بر حل مشکلات قبلی (که ما را وادار به انجام این جراحی نمود ) با موجب شدن به قرار گرفتن دندان ها در وضعیت مناسب ، عملکرد، و سلامتی عمومی شما را بهبود می بخشد و در روحیه و عملکرد عمومی شما نیز تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. در طی این عمل فرد از لحاظ ظاهری و همچنین صحبت کردن، اعتماد به نفس و روحیه بهبود چشمگیر خواهد داشت.

عمل فک , عمل فک و صورت