لیزر چشم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

برای پیوستن به اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید jarahezibai و یا ما را (jarahezibai)در اینستاگرام سرچ کنید

چرا عمل لیزر لازم داریم؟

عمل لیزر چشم برای رفع دوربینی ، نزدیک بینی ، آستیگماتیسم انجام میشود (عیوب انکساری). چطور؟ مشکل دور بینی و نزدیک بینی چشم ما در  اشکال ورود نور به چشم است دکتر چشم پزشک با اصلاح قرنیه ما (لایه شفاف روی چشم) مشکل شکست نور در چشم ما را اصلاح میکند. همانطور که میدانید در نزدیک بینی نور در جلو شبکیه همگرا میشود ، در دوربینی نور در پشت شبکیه و در آستیگماتیسم در چند نقطه نور همگرا میشود.

 

همه این مشکلات را میتوان با تغییر شکل جزیی در قرنیه به کمک عمل لیزر چشم/ لیزیک چشم رفع کرد.

عمل لیزیک

لیزیک متداول ترین نوع لیزر چشم است. لیزیک روشی بسیار کم درد است و تا 24 بعد از عمل لیزیک چشم شما تفاوت محسوسی را در بینایی خود حس میکنید. و دوره نقاهت بسیار کوتاه چند ساعته دارد. لیز چشم در شماره های بالا نیز بسیار خوب عمل میکند.

 به این صورت که متخصص چشم پزشک  توسط دستگاه لیزر اگزایمر ، لایه ای از قرنیه برمیدارد سپس، نور آبی خنکی به قرنیه شما میتاباند و شکل قرنیه شما را تصحیح میکند.

لیزر اگزایمر در بسیاری از جراحی های چشمی  برای درمان بیماری هایی همچون : آب سیاه ، کاتاراکت ( آب مروارید ) ، عیوب انکساری چشمی ( دور بینی، نزدیک بینی ، آستیگماتیسم ) ، پارگی پرده شبکیه ، بیماری های چشم دیابتیک نیز به کار برده می شود .

 

فرایند دقیق انجام لیزیک چشم / لیزر چشم

قبل از لیزر چشم ، یک معاینه دقیق توسط چشم‌پزشک انجام می شود جراح آزمایشهای مربوطه از قبیل تعیین شماره دقیق ضعیفی چشم، اندازه‌گیری ضخامت قرنیه و عکسبرداری جهت تعیین شکل دقیق و انحنای قرنیه ( توسط دستگاه توپوگرافی ) را انجام می‌دهد.

روز عمل لیزیک نگرانی های پلک زدن و تکان دادن ناخودآگاه چشم وجود ندارد. زیرا پس از ریختن قطره بی حسی،  برای جلوگیری از پلک زدن ، چشم تان را با نگهدارنده‌ای باز نگه میدارند  و جراح چشم ، قرنیه را توسط نشانگری علامت گذاری میکند. همچنین برای اینکه مردمک چشمتان را تکان ندهید از حلقه مکش استفاده میشود تا نتوانید چشمتان را تکان دهید. در مرحله بعد جراح متخصص چشم توسط دستگاه میکروکراتوم یک لایه (فلپ) از چشم را (160 میکرون)بصورت لولایی برش میدهد و باز میکند . سپس دستگاه لیزر را متناسب با شکل و ضحافت قرنیه ، شماره عینک و سن شما تنظیم میکند. دکتر هم با میکروسکوپ چشم شما را بررسی میکند. نرم افزار دستگاه لیزر چشم،  با توجه به اطلاعات داده شده میزان و محل تابش لیزر را تشخیص میدهد. در این مرحله متخصص چشم از شما میخواهد به نقطه سبز رنگی خیره شوید . در این هنگام پالس های نور لیزیک که پرتوهای ماوراء بنقش هستند برای اصلاح میکروسکپی چشمتان به مدت 5 الی 20 ثانیه ، ارسال میگردد. حین عمل احساس درد نخواهید داشت فقط صدایی مانند کلیک در روی قرنیه چشمتان احساس خواهید کرد. دستگاه لیزر از سیستم ردیابی خود برای نظارت بر وضعیت چشم شما استفاده می‌کند و  تابش اشعه لیزر را با استفاده از حرکات کوچک که هر کسی بطور طبیعی در طول عمل انجام می‌دهد، تنظیم می‌کند. پس از اتمام تابش لیزر جراح فلپ را سر جای خود میگذارند.

 جراحی هر کدام از چشم ها تنها 5 دقیقه به طول می انجامد و پس از عمل لیزیک نیازی به بخیه و بانداژ نیست. فقط یک لنز محافظ روی چشم قرار میگیرد که پس از 48 ساعت یا 72 ساعت و در اولین جلسه ویزیت بعد از عمل برداشته میشود.

بطور شایع بعد از انجام عمل لیزیک دچار خشکی چشم می شوید که آن هم موقتی است و با استفاده از قطره اشک مصنوعی برطرف خواهد شد.

بعد از عمل جراحی ليزيك یا لازك

بعد از عمل ليزيك یا لازك، ممكن است حالت سوزش ، خارش، آب ریزش يا احساس جسم خارجي در چشم  و یا حتی درد وجود داشته باشد. كه پزشك جراح، براي آن مسكن خفيف تجويز مي كند. این بسیار اهمیت دارد كه چشم، بعد از عمل ليزيك، مالش داده "نشود" تا فلپ دچار جابجايي يا حركت در چشم نشود.

روز عمل ، ديد چشم ، تار يا مثل مه مي ماند؛ ولي روز بعد تاري دید بهبود مي يابد. در هفته اول معمولا شماره چشم متغییر است .اگر درد شديدی رخ دهد يا هر يك از علائم ، قبل از موعد پيگيري ( که 24 تا 48 ساعت بعد از جراحي میباشد ) بدتر شوند پزشك بايد سريعاً با خبر شود.

 

 

چند نوع عمل لیزر / لیزیک وجود دارد و کدام برای من مناسب تر است؟

 

عملکرد کلی تمام روش های لیزر چشم مشابه هم هستند و همگی در مدت زمان 15 دقیقه انجام میشوند و زمان تابش نور لیزر 20-50 ثانیه است .  ولی با توجه به شرایط هر شخص میتوان یکی از این روش ها را بنا به صلاحدید پزشک متخصص انجام داد.


1 )عمل لیزیک چشم

2) عمل لیزر PRK

لیزر پی ار کی دهه 19 میلادی ابداع شد. در عمل لیزر PRK برش سطحی از قرنیه انجام میشود و چشم پس از عمل شروع به ترمیم ناحیه برش خورده میکند. به علت برش سطحی بیمار درد بیشتری را تجربه میکند و نتیجه عمل بعد از  3 هفته الی 3 ماه باز میگردد.

لیزر PRK در شماره های بالای چشم (نزدیک بینی بالای 6- دیوپتر) خوب عمل نمیکند. (دیوپتر ،معیار سنجش عیب انکساری است. دیوپتر منفی به منزله نزدیک بینی و دیوپتر مثبت به منزله دور بینی است)  

 

3) عمل لازک

لازک نوع جدیدی از عمل لیزیک چشم است . همانطور که گفتیم در عمل لیزیک لایه عمیقی از  قرنیه برش میخورد ولی در مواردی که قرنیه ضخامت کافی را نداشته باشد یا  شیب انحنای قرنیه چشمشان کم باشد، یا نامنظمی های مختصر روی قرنیه وجود داشته باشد، روش دیگری به نام عمل لازک انجام میشود. در این روش همانند روش PRK   لایه نازک برگشت پذیری از قرنیه برداشته میشود.

در عمل لازک لایه رویی قرنیه که اپی تلیوم نامیده می‌شود را به قطر حدود ۸ میلی‌متر برمی‌دارد. این لایه بعد از ۳ الی ۵ روز خود به خود ترمیم می‌شود.

بین ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد تا لایه برداشته شده روی قرنیه (اپی تلیوم) مجددا ترمیم شود و تا زمانی که ترمیم نشده باشد بیمار احساس جسم خارجی و اشک‌ریزش و تاری دید خواهد داشت. بعد از ترمیم لایه اپی تلیوم، لنز پانسمان از چشم خارج می‌شود. بیمار باید تا ۱۰ روز تحت درمان با قطره آنتی‌بیوتیک قرار گرفته و به مدت ۴ الی ۸ هفته از قطره ضد التهاب(کورتن) استفاده کنید. و اگر دستگاه‌های جراحی به روز باشند و جراح مهارت و تجربه کافی داشته باشد نتیجه عمل بسیار عالی خواهد شد

 

مزایای لازک:

استحکام قرنیه: در عمل لازک ، به دلیل برداشتن لایه سطحی، استحکام قرنیه تا میزان زیادی حفظ می شود و کمترین آسیب را به قرنیه وارد می کند

آسیب کمتر : خشکی چشم و آسیب رسیدن به قرنیه در روش لازک نسبت به روش های دیگر تا حد زیادی کمتر است.

مناسب برای انواع بیشتری از چشم ها : این نوع جراحی چشم برای افرادی که ضخامت قرنیه آنها بسیار کم است و یا شیب انحنای قرنیه کمی دارند، تنها انتخاب ممکن است

معایب لازک :

مقایسه های این سه روش:

لیزیک عملکرد بهتری را در سایر روش های عمل لیزر چشم نشان داده‌است.

مدت زمان بهبودی در "لازک" نسبت به" پی ار کی "نسبتا کمتر است

پس از عمل لازک چشم شما تا 2 الی 3 روز سوزش، درد و احساس جسم خارجی را تجربه خواهد کرد و بخصوص شب اول ممکن است درد شدیدی داشته باشید که لازم است مسکن بیشتر نیار داشته باشید اما نگران نشوید برای تحمل این درد استراحت در اتاق نیمه تاریک و استفاده از کمپرس یخ و حولهیا دستمال خشکیکه در یخچال گذاشته اید کمک کننده خواهد بود.

 

 

چه کسانی واجد شرایط عمل لیزر / لیزیک چشم / لازک و پی ار کی هستند؟

  • افراد بالای 18 سال (یا 21) تا 55 سال. چرا؟ باید بالای 18 سال باشید چون زیر این سن احتمال تغییر شماره چشم بالاست به عبارت دیگر باید شماره چشم شما طی یک سال گذشته  ثابت شده باشد یا حداکثر نیم شماره تغییر کرده باشد. و 55 چون بیمار به بیماری هایی مثل آبمروارید و غیره مبتلا نشده باشد. 18 تا 40 سال بازه سنی مناسب تری برای لیزر چشم است که چشم توانایی ترمیم بعد از 40 سال کاهش می یابد.
  • باید بیماری هایی مثل پیرچشمی ، قوز قرنیه شدید (کراتوکونوس) ، کدورت قرنیه ، اب مروارید (کاتاراکت) ، آب سیاه (گلوکوم)، خشکی شدید چشم ،آسیب های شدید چشمی ، بیماری های عفونی چشم، دیابت ، روماتیسم دارا بودن ضخامت کافی قرنیه (برای لیزیک در لازک نیازی به ضخامت مناسب قرنیه نیست)، بیماری‌های شبکیه، بیماری‌های عصب بینایی (تنبلی چشم) ، شماره چشم بالای 10، نداشته باشید و داروهای میگرن و یا درمان آکنه استفاده نکنید
  • در دوران بارداری و شیردهی نباشید چون در این دوران تغییرات هورمونی در بدن ایجاد میشود و باعث تغییراتی در قرنیه میشود و نیز روند ترمیم را تحت تاثیر قرار میدهد

شماره چشم های مناسب تر برای  عمل لیزیک

برای افراد نزدیک بین:  شماره چشم های بین هفتاد و پنج صدم تا 8

برای افراد دوربین : شماره چشم های بین هفتادو پنج صدم تا پنج

برای افراد آستیگماتیسم:  شماره چشم های بین بیست و پنج صدم تا پنج

معمولا لیزیک برای پیرچشمی قابل انجام نیست

 

نتایج عمل لیزیک چقدر قابل پیش بینی است؟

براي نزديك ‏بيني كم و متوسط (تا 7- ديوپتر) در حدود 85% افراد شانس ديد بدون عينك 10/8 تا 10/9 يا بهتر را دارند و 95% بيماران ديد بدون عينك 10/5 تا 10/6 يا بيشتر را به دست مي‏‌آورند؛ این ارقام در عمل لیزیک چشم بسیار موفقیت آمیز است.

رنگ ها برایتان بسیار شفاف شده و لذت بسیاری بابت دید شفافتان خواهید داشت. اکثر افراد بعد از جراحی به 10/10 بینایی یا بیشتر دست پیدا خواهند نمود؛ اما نتایج این عمل در افراد متفاوت است. 96 درصد از افرادی که این عمل را انجام می دهند، از نتیجه آن راضی هستند.

حتی با عمل لیزیک چشم آستیگماتیسم نیز درمان میشود. فقط ممکن است در لیزیک آستیگماتیسم در شماره های بالای3 نیاز به عمل لیزیک مجدد باشد.

 

اقدامات قبل و بعد عمل لیزیک چشم

شب قبل پلک ها و لبه های چشم را با شامپو بچه رقیق شده بشویید

در صورتی که از لنز استفاده می‌کنید پیش از ارزیابی اولیه (لنزهای نرم از دو هفته قبل از لیزیک ؛ لنزهای سخت از چهار هفته قبل از لیزیک چشم) استفاده از آنها را متوقف کنید. چون لنزها می‌توانند بطور موقت شکل قرنیه را تغییر دهند و در اندازه‌گیری دقیق در معاینه پیش از عمل اختلال ایجاد کنند.  

 

بعد از عمل دکتر دارو های دکتر که شامل استامینوفن و قطره های چشمی برای جلوگیری از عفونت و التهاب است را به موقع استفاده کنید

بعد از عمل لیزیک چشم به نور حساس است بهتر است در معرض آفتاب قرار نگیرید و عینک افتابی حتی در منزل و تماشای تلوزیون و مانیتور به چشم بزنید

تا 2 هفته لوازم ارایشی در اطراف چشم استفاده نکنید و تا 3 روز به حمام نروید.

از همان روز اول بعد از لیزیک ، رانندگی ، فعالیت های روزانه، جسمی و ورزشی را میتوانید انجام دهید ولی تا 3 هفته از بلند کردن اجسام بالای 2 کیلو و هر کار دیگری که به چشم فشار وارد میکند مانند مالش چشم ،  فشار روی بالش ، شنا و ... خودداری کنید تا قرنیه برش خورده در جای قبلی خود جوش بخورد.

بعد از عمل ضربه به سر حساس تر خواهد شد در صورتی که به فلپ برش خوده ضربه وارد شود و یا عصب بینایی و مرکز بینایی که در مغز قرار گرفته وارد شود را تحت تاثیر قرار دهد ، بینایی را دچار مشکل خواهد کرد.

چند روز اول بعد از عمل در محیط های غبار آلود نباشید و تلوزیون و مانیتور که باعث خشکی چشم میشود بمدت طولانی تماشا نکنید. و اگر مجبور هستید حتما از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.

3 الی 6 ماه از لنز رنگی استفاده نکنید

 

عوارض احتمالی عمل لیزیک

با وجود تمام مزایایی که عمل لیزیک دارد، این عمل هم مشابه تمامی جراحی های پزشکی عوارض احتمالی ای دارد که هر چند احتمال بروز آنها پایین است ولی بالاخره جزو عوارض این عمل هستند و در موارد نادری مشاهده شده است..عوارض لیزیک چشم عبارتند از:

  • تغییرات انجام شده در قرنیه قابل بازگردانی نیست. و پس از اینجاد فلپ ثبات ساختمانی قرنیه چشم را کاهش می دهد.
  • لیزیک جراحی پیچیده و بسیار حساسی است و ممکن است بر اثر خطای پزشک یا دستگاه، در هنگام برش آسیب های دائمی روی دید بیمار ایجاد شود.
  • بعد از عمل لیزیک شاید نیم درجه تغییر شماره چشم به وجود آید . خشکی چشم بصورت موقت عارضه شایع و بصورت دائمی عارضه نادر لیزیک چشم است.
  • عمل لیزیک چشم باعث افزایش احتمال بروز کاتاراکت (آّب مروارید ) و آستیگماتیسم می شود. 
  • در برخی از جراحی های لیزیک بیمار دچار انحراف دید می شود که پزشکان اطلاعاتی در این باره ندارند.
  • در تعداد نادری از بیماران، بعد از عمل، حساسیت به نور حتی نور چراغ ها، یا ترس از نور ،  خسته گی چشم ، تاری دید ، عفونت قرنیه، مشکل دید در شب در زمان رانندگی در شبو یا سخت بودن مطالعه مشاهده شده است

با انتخاب پزشک مناسب میتوان احتمال بروز این عوارض را به حداقل رساند و تا حدود بيش از 90 درصد قابل پيشگيري هستند

 

برای پیوستن به اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید jarahezibai و یا ما را (jarahezibai)در اینستاگرام سرچ کنید

Comments powered by CComment