پیکرتراشی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پیکر تراشی , جراحی زیبایی , جراحی سینه

اغلب افراد برای اینکه اندامی ورزیده و زیبای خود را حفظ کنند باید خیلی عرق بریزند هر قدر هم که ورزش کنیم، ممکن است وراثت، بالا رفتن سن، کاهش شدید وزن، انداممان را به شدت تغییر دهد. در مورد زنان باید بارداری را هم به اینها اضافه کرد و  نتیجه اندامی می‌شود که بر اثر تجمع مفرط چربی، پوست شل یا آویزان و حتی عضلات جداشده بسیار ناخوشایند و نامتناسب شده است.

 واضح است که جراحی سینه هم اندام زنان را تغییر می‌دهد و به آن فرم می‌دهد اما به دلیل ماهیت خاص سینه ( پستان )  زنان عمل های مربوط به سینه ( پستان )  در رده خاص خود جا می گیرد. تمامی اعمال جراحی پلاستیک دیگری که شکل ظاهر بدن را تغییر میدهند در رده پیکر تراشی و فرم دهی به بدن جای می‌گیرند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید : عمل کوچک کردن سینه

 

فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی ) چیست؟

 فرم دهی به بدن  ( پیکر تراشی )  یعنی جراحی پلاستیکی که شکل ظاهری بدن را اصلاح می‌کند یا تغییر می‌دهد. در این شیوه ها معمولا:

 • چربی اضافی را از بدن خارج می کنند
 • پوست اضافی و بافت‌های اضافی دیگر را برمی‌دارند
 • بخش های کوچک بدن را بزرگ میکنند

 عمل‌های فرم دهی  به بدن ( پیکر تراشی )  برای ایجاد تناسب اندام بیشتر طراحی شده‌اند.

پیکر تراشی , لیپوساکشن
در برخی از موارد شیوه‌های فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی ) در حد بهبود ظاهر بدن باقی نمی‌مانند. برای مثال، با کوچک کردن شکم می‌توان عارضه جدا شدن عضله شکم را که دیاستاز نامیده می‌شود اصلاح کرد. و هر چند اغلب ما می‌خواهیم لاغرتر و تراشیده تر به نظر بیاییم، هستند کسانی که می‌خواهند با گذاشتن پروتز هایی که حجم بخش های خاصی از اندامش را بیشتر میکند بدن خود را برجسته تر کنند.

 برجسته کردن بخش‌هایی از بدن در کشورهای اروپایی و آمریکایی لاتین رواج بیشتری دارد.

 

فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  با جراحی

با تکنیک های گوناگون جراحی برای نیل به یکی از اهداف زیر به بدن فرم میدهند:

 • خارج کردن چربی با مکش ( لیپوساکشن )
 • برداشتن پوست یا چربی به صورت مستقیم
 • تغییر وضعیت عضله
 • بزرگ کردن با استفاده از پروتز سینه و یا کوچک کردن سینه
 • بزرگ کردن با استفاده از بافت های بدن خود فرد

 با جراحی به بدن فرم داده میشود ( پیکر تراشی ) . هیچ روش غیر جراحی تایید شده این نیست که بتوان با آن به همان نتایجی رسید که با فرم دهی  به بدن یا پیکر تراشی به آن دست یافت. ورزش منظم عضلات را محکم و ورزیده می کند و بر حجم عضلات می افزاید، با رژیم یا ورزش می توان وزن خود را کم کرد. در نتیجه ورزش و کاهش وزن ممکن است شکل اندام شما تغییر کند اما هر قدر هم که ورزش کنید یا رژیم بگیرید، نمیتوانید پوست شل شده ای را که در نتیجه کاهش شدید وزن یا بالا رفتن سن ایجاد می شود درست کنید. همچنین، با رژیم یا ورزش نمی‌توان ذخایر چربی زیاد خانوادگی را که ناشی از وراثت است و در بخش هایی از بدن شما شکل می‌گیرد از بین برد.

 پیکر تراشی , لیپوماتیک ، جراحی شکم و پهلو

شاید دوست داشته باشید بخوانید : لیفت باسن برزیلی

 

انواع روش های فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  

در این وب سایت فقط روش های فرم دهی پیکر تراشی شناخته شده ای که در دوران رزیدنتی فلوشیپ و دوره های تکمیلی آموزش پزشکی آموخته می شود مورد بحث قرار می گیرد.

 • لیپوساکشن یا مکش چربی : برای خارج کردن چربی با استفاده از تکنیک تورمی یا با کمک اولتراسوند
 • درمان بافت اضافی سینه مردان ( عمل سینه مردان ) و یا کوچک کردن سینه زنان
 • کوچک کردن شکم یا عمل شکم برای بهبود شکل شکم و تغییر وضعیت عضلات شکم یا ترمیم آنها
 • کشیدن پوست بدن، برای کاهش پوست بافت ها و چربی اضافی بدن و بستن با بافت های باقیمانده
 • جراحی بازو برای تغییر شکل بازو های آویزان و شل
 • برجسته‌سازی که در آن با استفاده از پروتز یا چربی انحنا، خطوط و اندازه کفلها، ساق و ران ها را افزایش می یابد.
 • ترکیبی از روش های بالا برای اصلاح ظاهر بدن، به ویژه پس از کاهش شدید وزن

پیکر تراشی , لیفت بدن , لیفت باسن

آیا عمل فرم دهی به بدن  ( پیکر تراشی )   جای کاهش وزن و ورزش را می‌گیرد؟

 روش های فرم دهی به بدن  ( پیکر تراشی )   ممکن است اندازه اندام های بیرونی بدن را کاهش دهد، اما مقصود از آنها این نیست که جای کاهش وزن را بگیرد. تنها دلیل اینکه  با عمل فرم دهی به بدن ممکن است وزن تان کاهش بیابد این است که در برخی از روشهای فرم دهی بافت از بدن خارج می شود و در نتیجه مقداری از وزن کاهش می یابد.

 افراد چاق، ناسالم، یا آنها که عادت به تغذیه سالم و ورزش ندارد نباید راه‌حل را در عمل فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  جستجو کنند. برای اینکه عمل فرم دهی و پیکرتراشی به بدن بی خطر و موثر باشد، باید در وضعیت جسمانی خوبی باشید. اگر وزنتان ناپایدار است و اهل این نیست که به طور پیوسته  وزن خود را ثابت و بدن خود را در حالت ورزیده نگه دارید، تغییر شکل بدنت با جراحی هیچ فایده‌ای ندارد. علاوه بر این اگر چاق هستید یا ناسالم، ممکن است دوران بهبودی پس از عملتان به درازا بکشد و در نتیجه عملتان هم رضایت‌بخش نباشد.

پیکر تراشی , هزینه پیکرتراشی

و اگر عادات بدتان ادامه یابد هر نفعی هم که از جراحی فرم دهی به بدن ( پیکر تراشی )  ببرید دیری به طول نخواهد انجامید. از طرف دیگر حفظ روش زندگی سالم و فعال به پیشرفت‌های دراز مدت منجر می‌شود که فقط بالا رفتن سن و تغییرات در وزن شما از جمله بارداری  میتواند در آن اثر بگذارد.

شاید دوست داشته باشید بخوانید : لیفت بدن

 

جراحی پیکرتراشی یا لیپوساکشن خود را به چه کسی بسپاریم؟

 

لازم است بدانید هیچ راه قانونی برای کنترل کسانی که عمل لیپوساکشن (مکش چربی) را انجام میدهند وجود ندارد. علاوه بر این، تجهیزات مکش چربی مورد تایید اداره غذا و داروی آمریکا ممکن است به هر پزشک دارای پروانه کار فروخته شود، حتی اگر آن پزشک هیچگونه آموزشی در زمینه مکش چربی ندیده باشد یا هیچ مدرک جراحی نداشته باشد.

بنابراین شما برای حصول نتایج خوب از پیکرتراشی و لیپوساکشن مشاوره با جراح پلاستیک دارای مجوز انجمن جراحی پلاستیک است که دوره تکمیلی عمل مکش چربی را گذرانده باشد. هر کسی که انتخاب میکنید، باید آموزش معتبر در عمل مکش چربی را چه در دوره رزیدنسی یا در تحصیلات تکمیلی دیده باشد. هیچ متخصص دیگری تخصص مناسب برای انجام عمل مکش چربی به منظور پیکر تراشی و فرم دهی به بدن برخوردار نیست. جراحان پلاستیک دارای دانشنامه برد تخصصی که آموزش های لازم را در زمینه عمل مکش چربی دیده باشند برای انجام این عمل روی صورت و گردن هم مناسب هستند.

 

لیپوساکشن (مکش چربی) اولین بار در دهه ۱۹۸۰ در اروپا برای تخلیه ذخایر چربی از بدن با عمل مکش ابداع شد. ابتدا این عمل روی باسن،  ران ها و کفل ها صورت می‌گرفت.در آن زمان کانولا یا لوله فلزی نازک و توخالی جراحی که برای تخلیه چربی زیر پوست قرار می‌گیرفت، بزرگ بود ( با قطر ۱۰ میلی متر یا بیشتر )  و نوک پخی داشت. کانولا را محکم جلو و عقب می بردند تا سطح زیادی از چربی زیرجلدی را آزاد کنند (چربی ای که درست زیر لایه سطحی پوست است ). کانولا به لوله قابل انعطافی متصل بود که به دستگاه مکنده وصل می‌شد تا چربی موضعی را خارج کند.

لیپوساکشن , مکش چربی , پیکرتراشی

 همه چیز در مورد لیپوساکشن

در عمل لیپوساکشن - مکش چربی - امروز همچنان کانولا و مکش برای از جا کندن و تخلیه چربی از بدن به کار می رود، اما تکنیک های ظریف تری پیدا شده است. برای نمونه، با پیدایش روش تورمی ، کانول های کوچکتری برای تخلیه میزان بیشتری چربی در مجموع و ایجاد سطح بیرونی صاف تر و بهتر به کار می روند. در سال‌های اخیر، تکنیک های جدید مثل لیپوساکشن -مکش چربی -به کمک اولتراسون هم ابداع شده است که سطوح هموارتری ایجاد می کنند. هر دوی این تکنیک ها و مزیت های شان و کاربردهایشان به طور خاص در همین بخش مورد بحث قرار خواهند گرفت.

شاید دوست داشته باشید بخوانید : عمل شکم

 

روش انتقال چربی در لیپوساکشن

 در برخی از موارد مکش چربی را میتوان با سرنگی متصل به یک کانال انجام داد تا چربی زیر پوستی را خارج کند. سپس می‌توان از چربی جمع آمده برای برجسته کردن بخش‌های دیگر بدن خودتان از جمله تزریق چربی به باسن ( لیفت باسن ) و انتقال به سینه ( لیفت سینه ) و یا انتقال به صورت (لیفت صورت) استفاده کرد. این روش را تزریق چربی خود یا انتقال چربی می نامند.

 

آیا با عمل لیپوساکشن (مکش چربی) می‌توان سلولیت را از بین برد؟

 

 با عمل لیپوساکشن (مکش چربی) نمی‌توان سلولیت را از بین برد که سبب می شود پوسته کفل ها، باسن و ران‌های برخی از زنان، گلوله گلوله شود. در واقع در برخی از موارد ممکن است این عمل به بدتر شدن سلولیت بیانجامد. چرا؟ چون سلولیت در بالای ذخایر چربی قرار دارد که با مکش و تخلیه می‌شود. وقتی در این نواحی مکش انجام میشود یا از حجم این نواحی کاسته می‌شود، از دست رفتن حجم زیر پوست ممکن است سبب شود که حالت گلوله گلوله سلولیت بیشتر به چشم بیاید.

 پیکر تراشی , لیفت بدن ، لیپوماتیک
 کاندیدای مناسب برای عمل لیپوساکشن (مکش چربی) چه کسانی هستند؟

 

کاندیداهای مناسب برای عمل مکش چربی یا لیپوساکشن افرادی هستند که سالم باشند، بدن ورزیده ای داشته باشند، اضافه وزن بیش از حد نداشته باشند یا به قصد کاهش وزن خود درصدد عمل مکش چربی بر نیامده باشند. چون این عمل نوعا بر روی مردان و زنان بزرگسال صورت می گیرد ( هر چند گاه هم افرادی در سنین پایانی نوجوانی به این عمل متوسل میشوند ) بیمارانی که این عمل را انجام میدهند باید  از نظر عاطفی و جسمانی سلامت باشند اما ذخایر چربی موضعی مفرط موجب ناراحتی آنها باشد.

علاوه بر این همینطور که بیشتر گفتیم ، کاندیدای لیپوساکشن باید پوست با قوام و با خاصیت ارتجاعی خوب داشته باشد. همچنین افراد مبتلا به اختلالات و عوارضی که در التیام زخم یا خون ریزی آنها تاثیر میگذارد مثل بیماری قند، کم خونی، ادم و لخته های خونی، کاندیداهای مناسبی احتمالا نیستند. افرادی که داروهای رقیق کننده خون همچون کومادین، پرزانتین یا آسپرین مصرف می کنند هم ممکن است شرایط لازم برای انجام این عمل را نداشته باشند، مگر اینکه پزشک معالج آنها به طور مشخص بگوید که می‌توانند با خاطر آسوده در طی یک دوره دوره زمانی پیش و پس از جراحی این مصرف این داروها را متوقف کنند.

 

نحوه انجام عمل لیپوساکشن (مکش چربی)

عمل مکش چربی ( لیپوساکشن ) برای کاندیداهای مناسب و در صورتی که جراحان واجد شرایط آن را انجام دهند روشی بی خطر و بسیار رضایت‌بخش است. هر تکنیک مکش چربی ( لیپوساکشن ) در وهله اول مستلزم ارزیابی دقیق وضعیت جسمانی شما، از جمله رنگ پوست و فرم قسمت هایی است که می خواهید اصلاح کنید. شکل اندام هر فرد با دیگری متفاوت است. بنابراین با هر مورد مکش چربی باید بصورت فردی رو به رو شد.

 پیش از جراحی، جراحتان با کشیدن خط یا علامت گذاری، نواحی ای را که باید عمل شود مشخص میکنند ( در حین عمل،  نحوه خوابیدن شما، تورم و مایعاتی که در تکنیک های تورمی به کار می رود سبب می شوند که نیمرخ این نواحی تغییر کند).

اگر جراحتان از تکنیک های تورمی به کار برد نواحی ای که باید مکش در آنها انجام شود ابتدا پر از مایع می‌کنند. این مایع سبب بی حس شدن ناحیه، انقباض شریانها، و متورم شدن سلولهای چربی میشود. وقتی که ناحیه کش امد،  کانولی به اندازه مناسب را از برش های کوچکی که در محل های دقیق زده شده است داخل می کنند. وقتی کانول به زیر سطح پوست رفت و وارد ناحیه ذخیره چربی موضعی شد، حرکت کنترل شده به جلو و عقب چربیهای زیر پوست را آزاد می‌کند و میمکد تا به آن ناحیه شکل جدیدی داده شود.

 

لیپوساکشن , پیکرتراشی

 آنچه پس از عمل  پیکرتراشی در انتظار من است

 عمل سنتی مکش چربی و لیپوساکشن را با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی همراه با داروهای خواب‌آور انجام میدهند. در تکنیک های تورمی از مواد بی حسی موضعی استفاده می شود که برای راحتی بیشتر شما داروهای خواب‌آور خوراکی یا وریدی به آنها اضافه می‌شود. بی حسی موضعی به تنهایی احتمالا در موارد محدودتر مناسب است. این عمل، اگر نخواهید حجم زیادی از چربی را خارج کنید احتمالا به صورت سرپایی در مطب، مرکز جراحی یا اتاق عمل بیمارستان انجام می گیرد.

 بعد از عمل در نواحی ای که مکش در آنها انجام شده است، احساس ناراحتی و کوفتگی خواهید کرد و این نواحی کبود خواهد شد. در ساعات پس از جراحی که به تدریج تاثیر داروی بیهوشی از بین می‌رود و فرآیند التیام آغاز می شود ممکن است احساس ناراحتی و درد تا حدودی بیشتر شود. معمولا داروهای خوراکی برای کنترل درد کافی است.

لیپوساکشن , پیکرتراشی

اگر مکش چربی با کمک اولتراسون انجام شده باشد، ممکن است لوله های کوچک و باریکی را در برش ها بگذارند تا هر مایع اضافی را که احتمالا جمع می شود خارج کند. ممکن است بدنتان را در باند های لاستیکی بپیچند و لباسی فشاری به شما بپوشانند تا کمک کند پوستان جمع شود و به اندازه اندامی که تازه کوچک تر شده است منطبق شود. برش های جراحی بسته به نظر جراحتان ممکن است بخیه بخورند یا نه. در اغلب موارد برای هر زخم یک یا دو بخیه کافی است. به دلیل میزان تورم و بانداژها بعید است بتوانید نتایج را فورا ببینید.

 لازم است دوستی بالغ و مسئول، یکی از اعضای خانواده یا یک پرستار دست کم در ۲۴ ساعت پس از جراحی در کنار شما باشد. به شما توصیه می شود بلافاصله پس از جراحی راه بیفتید تا جلوی لخته شدن خون را بگیرید. تشویق می شود که در زودترین زمان ممکن فعالیت سبک روزانه خود را شروع کنید و به محض اینکه جراحتان اجازه داد لباس فشاری یا باندهای کشی را درآورید، میتوانید دوش بگیرید شلوارک های دوچرخه سواری یا سایر لباس های زیر چسبان پس از درآوردن لباس فشاری یا بانداژ کشی کمکتان می‌کند تا بهتر حرکت کنید. جراح تان به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید برنامه نرمش سنگین تری از سر بگیرید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید : عمل سینه

 پیکر تراشی , بهترین جراح پیکرتراشی

Comments powered by CComment